Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde Sarılık
10 Haziran 2015 tarihinde eklendi.

Bir bebeğin doğumundan sonraki ilk 28 gününe yeni doğan dönemi adı verilir ve bu dönemde oluşabilecek sarılık problemine ise yeni doğan sarılık denmektedir. Normal zamanda doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 60’lık bir kısmında sarılık meydana gelebilir. Erken zamanda doğan bir bebekte görülme olasılığı ise yaklaşık yüzde 80’dir. Bu sarılık oluşumu, ciddi bir problem değildir. 1-2 hafta içerisinde kendi kendine yok olur ve bir sorun da teşkil etmez.

Bilirubin adlı bir maddenin kan içerisinde birikmesi ile deride toplanması ve genel bir sarı görünüme sebep vermesi ile oluşan sarılık, alyuvarların parçalanması ile ortaya çıkar. Bebeklerde sarılık kan değerleri ile ilgili bir durumu işaret eder. Bilirubin maddesinin ortaya çıkması sonrasında doktorlar tarafından bebekler kontrol altına alınmalıdır. Çoğu zaman bu madde kendiliğinden yok olma gösterse de, nadiren de olsa beyinsel hasarları beraberinde getirebilir. Bebeklerde sarılık kan değerleri sonucunda alyuvarların bilirubinlere dönüşmesi ile gerçekleştiği için, bebekler en az 1 hafta hastanede tutulmalıdır. Sarılık görünümü en çok ikinci gününde kendisini gösterir ve daha sonra giderek azalır ve yok olur. Erken teşhis ve tanı bu anlamda gerçekten çok önemlidir. En çok kan uyuşmazlığı sebebi ile sarılık meydana gelebilir.

bebeklerde-sarilikDiğer nedenlere bakacak olursak; diyabet hastası olan annelerin bebekleri, bebeklerin yeterince anne sütü alamaması, idrar yolu enfeksiyonları, annede eskiden sarılık oluşumunun görülmüş olması, kalıtımsal enzim hastalıklarından bazıları ve bunun gibi sebepler söylenebilir. Bebeklerde sarılık kan değerleri düşüklüğünde de meydana gelebilir. Annenin düzenli takipte olması çok önemlidir. Sarılık belirtileri arasında; bebeğin daha tiz bir ses ile ağlaması, daha fazla uyuması ve emmeyi kesmesi, sarılığın zamanla koyulaşması sayılabilir. Daha ileri seviyelerde, bebeklerde zeka ve gelişimde gerileme, işitme ve görme durumlarında kayıplar meydana gelebilir.

Erken doğan bebekler her zaman daha çok kontrol altında tutulmalıdır. Bunun yanında, sarılığı tespit edilmiş ve daha doğumundan 24 saat geçmemiş bebekler de kontrol altında olmalıdır. Doktor takibi ve anne sütü takviyesi sarılık geçiren bir bebek için en doğru tedavi yöntemleri olarak görülmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git