Bebeklerde Kıskançlık

Bebeklerde Kıskançlık
3 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Bebeklerde kıskanır mı demeyin çünkü evet, bebekleriniz de sizi fazlasıyla kıskanırlar. Bir bebeğin kıskançlık yapması 9 ile 15 aylık olduğu dönemde başlar ve bu andan itibaren sürekli bir şekilde devam eder. Bunun öncesinde ise kıskançlık duygusunu henüz tatmamış minik bir melekten bahsetmek mümkündür.

Kıskançlık hissi her insanda olduğu gibi bebeklerde de son derece doğal bir durumdur. Bebeğiniz başka bir bebeği kıskanıyorsa eğer bilin ki size fazlasıyla bağlanmıştır ve ilginizin başka birilerine ya da bir şeye kayıyor olması onu rahatsız etmektedir. Bebeklerde kıskançlık durumu kendisini genellikle huysuzluk şeklinde gösterir. Eğer ki odada başka bir bebek var ve siz onunla ilgilendiğiniz sora da bebeğiniz huysuzlanıyor, ilgi çekmek için ağlıyorsa bilin ki odada ki diğer bebekten fazlasıyla rahatsız oluyor demektir. Bebeğiniz o an için odadaki diğer arkadaşını kendisine ciddi bir rakip olarak görüyor ve kendince size “ilgilenmen gereken kişi benim, o değil. Anne kendine gel ve bir an önce beni kucağına al” gibi bir mesaj vermek istiyordur.

Bebekler Kıskanır mıEğer bu mesajı okuyamaz ya da görmezden gelirseniz sonuçlarına da katlanmanız gerektiğini söylemeliyiz. Bebeğiniz sizin ilginizi çekene kadar avazı çıktığı kadar ağlayacak ve öyle ya da böyle sizin dikkatinizi çekmeyi başaracaktır. Aksini aklınıza dahi getirmemelisiniz.

Bebeklerde kıskançlık erken dönemde görülebiliyor ve bu durumun önüne geçilmezse kıskançlık ilerleyen yaşlarda da kendisini göstermeye devam ediyor. Bir nevi bebeğinizin kişiliğine yerleştiğini söylememiz doğru olacaktır. Bebeklik çağında ortaya çıkan kıskançlık belki çok büyük problemlere sebebiyet vermeyebilir fakat ilerleyen yaşlarda bünyeye oturan bir kıskançlık çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bebekken yapabilecekleri sadece huysuzluk ve ağlama ile sınırdır ki bazı durumlarda bu bile büyük bir problem oluşturabiliyor. Büyüdüğünde çok daha ciddi sorunların oluşacağını unutmamamız gerekiyor.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git