Bebeklerde Kıskançlık Nasıl Önlenir ?

Bebeklerde Kıskançlık Nasıl Önlenir ?
3 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Bebeklerin de kıskanç olabileceğini asla aklınızdan çıkartmamalısınız. Henüz etrafından olup bitenden haberdar olmadığını düşünüyorsanız eğer yanlış bir algıya sahip olduğunuzu söylemeliyiz. Bebekler 9 aylık oldukları andan itibaren etraflarındaki insanların kendisine gösterdiği ilgiyi fark eder ve buna karşılık verirler. Amerika’da yapılan araştırmalar ışında ise çok daha erken dönemde yani 6 aylık bebeklerin annelerini oyuncak bebeklerden dahi kıskandığına dair bulgular elde edilmiştir. Bu eldeki verilen ışığında bebeklerin kıskançlık yapmaması adına onlara karşı hassas ve bilinçli bir şekilde yaklaşılması önemli bir ayrıntı olacaktır.

Bebeklerin hassasiyet gösterdiği ilk nokta kuşkusuz anneleri olacaktır. Dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren bebekler annelerini tanımaya ve onu keşfetmeye başlarlar. Bu süreç zaman ilerledikçe sıkı bir bağın kurulmasını beraberinde getirir. Öyle ki minicik bir bebeğin yaşamına devam edebilmesi için anne faktörü temel figür olarak karşımıza çıkıyor. Anne ile bebeği arasındaki bağında çok kuvvetli olmasının sebebi aslında bu durumdur. Hal böyle olunca ilerleyen zamanda annenin ilgisini çeken başka şeyler bebeği öyle yada böyle rahatsız edecektir. Bebekler bu rahatsızlıklarını ağlayarak, huysuzluk ederek, uyuması gereken saatlerde uyumayarak kısacası sizin ilginizi üstlerine yöneltecek her türlü yola başvurarak gösterirler. Kimi zaman bu durum çok ciddi boyutlara ulaşmakta ve anne, babayı çaresiz bir durumda bırakmaktadır.

Bebeklerde Kıskançlık Önleme YöntemleriBebeklerin kıskanç tavırlarının önüne geçebilmek adına biraz olsun hassasiyet göstermek yerinde bir karar olacaktır. Örnek olarak bulunduğunuz ortamda başka bir bebek daha var ve sizin yavrunuz sessiz, sakin bir şekilde dururken sizi diğer bebeği kucağına almış bir vaziyette görünce bir anda ağlamaya başlıyorsa bilin ki yavrunuz sizin fazlasıyla kıskanıyor. Bu tarz bir durumu engellemek için yapılması gereken ilk şey yavrunuzun ilgisi sizin üzerinizde iken diğer bebekle fazla ilişki kurmamanızdır. Eğer ki diğer bebekle ilgilenme mecburiyetiniz varsa yapmanız gereken şey de son derece basittir. Meleğinizi kucağınıza alarak ona olan ilginizi hissetmesini sağlamalı ve sonrasında ortamdaki diğer bebekle fazla fiziksel temas kurmadan ilgilenmeyi sürdürmelisiniz. Sadece bu bile bebeğinizin göstermiş olduğu kıskançlığı büyük ölçüde törpülemeye yetecektir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git