Bebeklerde İşitme Testi

Bebeklerde İşitme Testi
1 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Yeni doğan bebeklerde işitme engeli, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Çok fazla sayıda bebeğin işitme engelli olarak doğmasının ardından ise Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerde işitme testi yapılmasının son derece önemli olduğunu vurgulamaktadır. Yeni doğan her bebek gelişimini çevresindeki çeşitli sesler ve uyaranlar ile devam ettirir. İşitme engeli olan bebeklerde gelişim ise eksik ya da hiç olmaz. Bu nedenle de bebeklerde işitme testi bebeklerin gelişimi açısından büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Bebekler doğumlarından itibaren 3. Aylarından sonra çeşitli seslere yönelik tepki vermeye başlamaktadırlar. Bebeklerdeki bu işitme durumunu ise doğum sonrasında hastaneden taburcu olmadan önce yapılacak olan işitme testleri ile kontrol altına almak mümkün hale gelmiştir. Otoakustik Emisyon Testi adı verilen işitme testinin bebeğe uygulanmasının sonucunda olumsuz bir cevap alınması durumunda yaklaşık 2 hafta içerisinde bu test tekrarlanmaktadır. Bu test ise bebeğin kulağına belirli şiddette ses verilmekte ve bebeğin iç kulak hücrelerine gönderilmektedir. Bu ses ise bebeğe hiçbir zarar ve rahatsızlık hissi vermemektedir. Bu testin yapılabilmesi için hastanede gerekli ekipmanların eksiksiz bir şekilde bulunması gerekmektedir.

bebek-isitme-testiBebek uyurken ve çok sessiz bir ortamda gerçekleştirilmesi gereken işitme testi son derece kısa bir sürede gerçekleşebilmektedir. Gönderilen ses dalgaları bebeğin kulağının içinde yankı yapması uzman doktor tarafından tespit edilmektedir. Yeni doğan bebeklerde uygulanan işitme testinin bir diğeri ise oldukça sık bir şekilde gerçekleştirilen İşitsel Beyin Sapı Cevap Testi de bebeklerde işitme engelinin ortaya çıkarılmasında oldukça etkili olabilmektedir. Bebeğin kafasına yerleştirilen elektrotlar ile gerçekleştirilen bu testte bebekte işitme engelinin olup olmasını başarılı bir şekilde tespit edebilmektedir.

Yeni doğan bebeklerde meydana gelen bu işitme sorunlarının zaman kaybı yaşanmadan kontrol altına alınması gerekmektedir. Bebeklerin doğduktan sonra 6 ay içerisinde yapılan testlerde var olan problemlerin çözümlenmesi 6 ay sonrasında yapılan müdahalelere nazaran daha hızlı gerçekleştiği uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Bu nedenle de yeni doğan bebeklerde işitme testi yapılması bebeklerin gelişimi nedeni ile büyük bir öneme sahip olmakta ve mutlaka yaptırılmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git