Bebeklerde Bulantı ve Kusma

Bebeklerde Bulantı ve Kusma
8 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Bebeklerin yapısı anne ve babalarından çok daha farklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de çok daha kolay hastalanabilmekte ve de mikrop kapabilmektedirler. Özellikle de yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemleri ve de yedikleri yiyeceklerden dolayı sürekli kusma ve bulantı gibi şikâyetleri olabilmektedir. Anne ve babaların en çok korktukları bebeklerinin sürekli olarak kusmalarıdır ve bu nedenle de sürekli doktora gitmektedirler.

Bebeklerde bulantı ve kusma durumunda bebeğe yedirilen katı gıdalar incelenmelidir. Yeni doğan bebekler hiç zorlanmadan kusabilmektedirler. Daha ayını doldurmamış bebeklerde bu durum sıkça bir şekilde görülebilmektedir. Bebeklerin gelişimine devam etmesi ve kilo almaya başlaması ile kusma ve bulantı durumları gittikçe azalabilmektedir. Büyümesi gelişen çocukların kusmaya devam etmeleri genellikle bir enfeksiyon sebebi ile olmaktadır. Bebeklerin 8 aylarını doldurduklarında kusma ve bulantıları tamamen yok olabilmektedir. Annelerin bebeklerini emzirirken son derece dikkatli emzirmeleri gerekmektedir. Emerken hava yutan bebekler ve de bu havayı gaz olarak çıkaramayan bebeklerde kusma problemi sık olarak görülmektedir. Aynı zamanda bebeklerin hızlı ya da yavaş emmesi de bulantı ve kusmalara sebep olabilmektedir. Bebeklerin ilk haftasındaki beslenmelerine oldukça dikkat edilmeli ve ebeveynleri tarafından dikkatlice izlenmelidir. Bazı bebeklerde doğuştan olarak mide ile yemek borusunun birleştiği yer kapalı olabilmektedir.

Bebeklerde Bulantı ve Kusma NedenleriBöyle bir durumda bebek yediği besinleri mideye gönderemediğinden kusma yapabilir. Bu nedenle anne ve babaların bebeklerinde ciddi ölçüde kusma gördüklerinde bir doktora gitmeleri son derece önemlidir. Özellikle de yeni doğan bebeklerde hastanede ilk gün doktorlar tarafından kontrol edilmelidir. Bebek zorlanarak kustuğunda ve de fışkırır tarzda kustuğunda mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu tür kusmalar bebeğin sindirim sisteminde bir sorun olduğunun işaretçisi olabilmektedir. Bebekler genellikle büyüme zamanlarında zorla yemek yerler. Bu zorla yemek yemelerinden dolayı kusmalar görülebilmekte ve bu durumlar da son derece doğal olabilmektedir. Bu kusmalar besinlerin ya da sindirim sistemlerinde rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkabildiği gibi çocukların psikolojik olarak da kusmaları görülebilmektedir. Özellikle de okul dönemlerinde heyecan gibi duyguları yaşamaya başlayan çocuklarda sıkça bulantı ve kusmalar görülebilmektedir.

Bebeklerde bulantı ve kusma durumları bazen ciddi hastalıkların işaretçisi olabildiği gibi bazen de son derece doğal bir durum olabilmektedir. Böyle zamanlarda anne ve babaların çocuklarını son derece dikkatli bir şekilde incelemeleri gerekmektedir. Olumsuz bir durum ile sürekli olarak karşılaşmaları durumunda hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git