Bebeklerde Aşı Takvimi

Bebeklerde Aşı Takvimi
30 Aralık 2014 tarihinde eklendi.

Yeni doğan bebeğin hastaneden çıkmadan önce çeşitli aşıları olması bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu ilk aşılar ile birlikte bebeklere belirli aşı takvimleri belirlenmekte ve bu takvime göre aşıları yapılmaktadır. Bu aşılar ile birlikte bebeklerin hastalanma riskleri ortadan kaldırılırken yaşamları çok daha sağlıklı bir şekilde sürdürülmektedir.

Bebeklerin vücut yapıları ve bağışıklık sistemleri, yetişkin bir insana nazaran çok daha hassastır. Kişilerin mikrop ve virüslere karşı koruma kalkanı olarak bilinen aşıların bu nedenle bebeklere yapılması çok daha önemli olmaktadır. Bebeğin hem gelişim sürecinde hem de ileriki yaşamında daha sağlıklı olabilmesi için uzman doktoru tarafından bir aşı takviminin olması gerekmektedir.

Dünyaya gözünü açan bebeğe doğar doğmaz Hepatit B aşısı yapılmaktadır. Bu aşı sonrasında bebek bir aylık olduğunda Hepatit B aşısı tekrarlanmakta ve yeniden bebeğe yapılmaktadır. 2 aylık olan bebeğe ise DBT, HIB ve IPV gibi son derece önemli olan aşıların yaptırılması gerekmektedir. Uzman doktor tarafından hazırlanan aşı takvimine göre bebeğin 4. Ayına gelmesi ile birlikte o güne kadar yapılan bütün aşılar yeniden yapılmalıdır. Bebek artık 12. Ayını doldurduğunda ise mikrop kapmaması için kızamık, kabakulak gibi çocuk hastalıklarına karşın aşılarını olmalıdır. Ve bu aydan sonra sırasıyla Hepatit A aşısı ve suçiçeği aşısı yapılmaktadır.

Bebeklikten çocukluğa geçişte yani 4 ile 6 yaş arasında ise DBT, HIB gibi aşılar yeniden yapılmalıdır. Bu sayede bebekler çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Aynı zamanda çocuk hastalıklarını ya da diğer hastalıkları çok daha hafif bir şekilde atlatabilmektedirler.

Bebeklerde aşı takviminin başarılı bir şekilde uygulanması sonucunda çocuklara 1. Yaşlarından itibaren her yıl grip aşısının yaptırılması gerekmektedir. Bu sayede çocuklar özellikle de soğuk kış günlerinde mikroplar ile karşı karşıya kaldıklarında hastalanma risklerini en az seviyeye indirebilmektedirler. Bebek aşısı takviminin uzman doktorlar eşliğinde oluşturulması ile birlikte anne ve babalar tarafından büyük bir özen ile bu aşıların çocuğa uygulanması bebek sağlığı açısından gerçekleştirilmelidir.

Bebek Aşı Takvimi

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git