Bebek Neden Tekme Atar?

Bebek Neden Tekme Atar?
19 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Bebeklerin anne karnında tekme atması ebeveynleri tarafından oldukça merakla beklenen bir olaydır. Tekme oluşması, bebeklerin iletişiminin anne karnında başladığına en güzel örnektir. Nasıl bebek doğduğunda hareketli ise anne karnında da bu olay böyledir. Bebeğiniz sizin hareketlerinize sesinize tepki olarak tekme atabilir. Annelerin hareket etmediği zamanlarda bu tepkileri hissetmesi daha kolaydır. Bebeğiniz siz hareket halindeyken daha durağandır ve siz onun attığı tekmeleri hissetmeyebilirsiniz.

Hamilelikte aylar ilerledikçe bebeğinizin de geliştiğini ve büyüdüğünü düşünürseniz bu tekmelerin sıklığı ve şiddeti artabilir. Hatta sizin canınızı yakacak seviye de olması bile mümkündür. Anne ile bebek arsında ki iletişimin anne karnında başladığını unutmayınız. Annelerin yediği yemek bile bebeğin tekme atmasına bir sebep olabilir. Annelerin korku yaşadığı anlarda oda uyarılır ve tepki olarak tekme atabilir. Anne karnında ki bir bebeğin normal bir bebekten farkı olmadığını unutmayın onunda tepkileri olabilir ve tepkisini göstermenin yolu tekme atmasıdır.

Bebeğin karındaki hareketleri annenin hareketleriyle tam ters zamanlıdır. Anne ne kadar durağan olursa bebek o kadar hareketli ve tepki verir konumda olur. Anne ne kadar hareketli olursa bebekte o kadar durağan olur. Anne adayları bu tepkileri genelde sabah uyandıklarında ya da gece yatarken hissederler çünkü bu saatlerde anne durağan bebek ise hareketli durumdadır. Bebek neden tekmeler atar sorusu bütün ebeveynlerin aklına gelen bir sorudur. İletişimini bu şekilde kuran bebekler anne karnında dönme hareket etme gibi hareketler yaparlar. Kimi zaman da annenin beslenmesiyle doğru orantılı olarak bebeğin hareketleri artar.

Tekme Atan BebekNormal öğün haricinde annenin beslenmesi kan şekerini artıracağından bebeğin hareketlenmesi normaldir. Hamile bayanların dikkat etmesi gereken noktalardan biri de bebeğin günde on kere tekme atmasıdır. Bu onun sağlıklı ve normal şekilde hayatına devam ettiğini göstermektedir. Eğer bu hareket sayısı onda az ise doktorunuzla konuşmalı ve durumu anlatmalısınız. Yapılacak olan ultrasonla birlikte gerekli bilgiyi doktorunuzdan elde edebilirsiniz. Hamileliğin ilerleyen safhalarında tekme sayılarının artması gayet normaldir. Çünkü bebek anne karnında gelişmekte ve artık yavaş yavaş bulunduğu yere sığamamaktadır.

Bebekle anne arasında ki iletişimin temeli olan bu tekme atma olayı bebeğinizin hareketliliği ve annenin günlük yaşamda ki hareketlerine bağlı olarak sayı ve şiddet olarak değişebilir. Bu tekmeler anne ve  bebek arsında ki iletişimi güçlendirmekle birlikte bebeğin gayet sağlıklı olduğunu gösteren bir kanıttır. Bebek neden tekmeler atar konusunda bilgili bir anne hangi haftalar süresince bebeğin tekme atabileceğini bilir ve buna göre bilişsel olarak kendini hazırlayabilir. Bu sayede bebeğin tekmeleri doğru anlamlandırılmış olur.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git