Bebek Nasıl Emzirilir? Emzirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Bebek Nasıl Emzirilir? Emzirmenin Püf Noktaları Nelerdir?
7 Şubat 2015 tarihinde eklendi.

Doğum yapıldıktan hemen sonra, bebeğin çıplak bir şekilde anne göğsüne yatırılması,  bir temasın gerçekleşerek, emzirmenin başlatılması, anne ile bebek arasındaki ilişkinin kurulmasını sağlar. Erken dönemde annenin bebeği emzirmeye başlatması, bebeği beslemek değil, anne sütünün bir an önce gelmesi amacıyla yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu; bebeklerin doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içerisinde emziren annelerin laktasyonlarının (annenin süt verme evresi) daha başarılı olduğu ve bebeklerini daha uzun süre kendi sütleri ile besleyebildikleri sonucu ortaya çıkmıştır.

Bebek nasıl emzirilir? Emzirmenin Püf Noktaları Nelerdir? Sorusuna cevaben ise, emzirme fizyolojik olmakla birlikte kompleks bir süreç olarak tanılandırılmaktadır.  Anne emzirmeye başlamadan önce, ilk olarak ellerini bol su ile yıkayarak, hijyene dikkat etmelidir.  Annenin emzirme esnasında, yeterli ve etkin olabilmesi için,  kendi pozisyonunu, bebeğini ve meme ucunu tutuş pozisyonunu doğru ayarlamalıdır. Anne emzirme sırasında rahat olabildiği gibi,  yatarak veya oturarak da bebeğini emzirebilir.

emzirmenin-yontemleriBebeğin başı ve vücudu, anneye tam olarak dönük olmalıdır. Annenin serbest kolu ve eli bebeğin sırtını desteklemelidir. Özellikle bebeğin, anne memesi ile aynı hizada tutularak, bebeğin çene, anne memesine mutlaka değmelidir. Çünkü memeye iyi yerleşmiş bir bebekte; memeyle birlikte bebeğin dili ve damağı sanki tek bir anatomik yapıymış gibi, hareket ederek süt karakterize bir şekilde, dilin gerisine akar. Böylece anne, bebeğin yutuşunu görebilir ve duyabilir.

Yeterli bir miktarda, anne sütünü alan bebek, bazen kendiliğinden olabildiği gibi, bazen de uykuya dalarak anne memesini bırakır. Emzirme sonunda, anne mutlaka, bebeğini omuzunun üst kısmına yerleştirerek ya da kucağında ise oturur bir pozisyonda başını destekleyecek bir şekilde, sırtına hafifçe masaj yaparak gazını çıkartmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git