Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?
31 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Ailelerin özellikle, bilmek istediği konular arasında ‘ Bebek banyosu nasıl yaptırılır ya da ne kadar sıklıkla banyo yaptırmalıyım’ şeklinde ki soruları, bebeğin genel temizliği hakkında cevap verilmesi gereken önemli konulardan birisi olarak görülmektedir.

Yeni doğan bir bebeğin, doğumdan hemen sonra banyo yaptırmanın gereği olmadığını, bu durumun, yararından çok zararının olabileceğini araştırmacılar belirtmiştir. Bu duruma gerekçe olarak da, Hipoterminin oksijen tüketimini ve solunum sıkıntısını arttıracağından, yeni doğanın vital (hayati) bulgularının stabil olana kadar ilk yapılacak olan banyonun ertelenmesinin doğru olacağını ifade etmişlerdir. Bebeğin göbek kordonunun kuruyup, göbeğinden düşene dek, normal banyo yapılması sakıncalı görülmüş,  bebeğin vücudu silinerek banyo şeklinde temizlenmesi daha uygun görülmüştür.

ilk-bebek-banyosu-yikanmasiSilme banyosu ve normal bebek banyosu olarak ikiye ayırdığımız banyo şekillerinden silme banyosu, bebeğin vücut ısısının kaybetmemesi için bölgenin açılarak silinmesi şeklinde gerçekleşir. Bebeğin banyo suyunun dikkatlice hazırlanması ve bebeğin özelliğine uygun olabilmesi için, su sıcaklığı ön kol iç yüzü ile ayarlanır. İnce bez veya tülbent temiz su kabında iyice ıslatıldıktan sonra ele sarılır. Temizliğe ilk önce bebeğin gözlerinden başlanmalı ve gözler özellikle içerden dışarıya doğru silinmelidir. Boyun da bulunan kırışıklıklar arası da dikkatli bir şekilde silindikten sonra, baskı yapılmadan bebeğin başı yıkanmalıdır. Ayrıca göbeğin ıslatılmamasına dikkat edilerek, genital bölge temizliği, önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Normal banyo şeklinde ise, yeni doğan bebekler genellikle normal banyodan hoşlanmaktadırlar. Şekil olarak silme banyosundan farklı olan normal banyo da, bebeğin yıkanabileceği bir küvet veya leğenin içerisi 5-6 cm yüksekliğinde sıcaklığı su ile ayarlanmış su ile doldurulur ve küvet içerisinde bebeğin kaymasını önlemek içinde ayrıca havlu konulur. Normal banyo da yıkama sırası ve yöntemi silme banyosu ile aynı şekildedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git