Bebeğin (Hamilelikte) Anne Karnında Saç Çıkartma Evresi

Bebeğin (Hamilelikte) Anne Karnında Saç Çıkartma Evresi
2 Ekim 2015 tarihinde eklendi.

Anne Karnında Bebeğin Gelişim Evreleri

Hamilelik döneminde her dönemde bebeklerde farklı gelişimler meydana gelmektedir.

İlk ayda bebek, anne karnında halen embriyo halindedir ve çeşitli organlara sahip değildir.

2. ayın başlangıcında gelişim hızla devam ederken kollar ve bacaklar görülmeye başlanır (tamamlanmamış olarak). Bebeğin temel niteliğinde olan bir yapı meydana gelmiştir.

3. Ayda bebeklerin cinsiyetleri belirlenir (aslında belli olan cinsiyet tespit edilebilir hale gelmektedir).

4. Ayda bebekte yeni organlar oluşur ve vücut şekillenmeye devam eder.

5. Ayda gelişimini sürdüren bebek anne karnında hareketlenmeye başlar Bu evrede, saç çıkartmakta olan bebeğin kafatasındaki saçların bollaştığı görülebilir. Ebeveynler bu aydan itibaren bebeğin dokunuşlarını, kıpırtılarını hissetmeye başlarlar.

6. Ayda bebeğin hareketleri artmakla birlikte devam eder.

7. Ayda bebeğin duyuları harekete geçer ve tepki vermeye başlar. Bebeklerin algıları da bu aydan itibaren oluşmaktadır.

8. Ayda ise başlıca organları tamamlanmak üzere olan bebeğin vücudu şeklini almak üzeredir. Akciğerlerin gelişimi bu ayda tamamlanır ve buna bağlı olarak birçok gelişim tamamlanır.

9. Ayda ise bebek güçlenmeye devam eder ve anne karnındaki yaşantısını tamamlamış olur.

Saç Oluşumu Ne Zaman Meydana Gelir?

Anne karnında yaklaşık olarak 9 aylık bir yaşantıya sahip olan bebeklerin saçlarının ne zaman oluştuğu merak edilen konular arasındadır. Anne karnında, bebeğin saç folikülleri 3. Ayın sonunda, yani yaklaşık olarak 11. Haftada meydana gelir ve bu andan itibaren de gelişime devam eder. Doğum sonrasında bebeklerin saçlarının olmasının nedeni, erkenden oluşmaya başlayan saç foliküllerinin gelişmesidir. Bu evrenin ardından saçlar, kaşlar ve kirpikler 4. Aydan itibaren daha detaylı olarak görülebilmektedir. 4. Ayda belirmeye başlayan saçlar, kaşlar ve kirpikler ilerleyen evrelerde gelişimine devam etmektedir.

Gebelikte Bebekte Saç Gelişim

11. haftada oluşan saç folikülleri, bebeğin 5. Ayında gelişime başlar. Bu şu anlama gelmektedir: 5. Aydan (20. Haftadan) itibaren bebeklerin saçları uzamaya başlar. Bu aşamada bebeklerde laguna denilen ince tüylerin vücudu kaplaması gözlemlenir. Tüylerin oluşumu ve saç oluşumu aynı anda gerçekleşmektedir. Bu evreden sonra bebeklerde saç gelişimi anne karnında devam etmektedir ve dünyaya geldikten sonra da bu gelişim devam etmektedir. 20. Haftanın ardından 32. Haftada yani 8. Ayın sonunda, bebeklerin boyları ve kiloları ciddi ölçüde artmaktadır. Bununla birlikte bebeklerin saçları da ciddi ölçüde uzamaktadır. Cilt dokusu kalınlaşan bebeklerde bu evrede saçları hızlıca uzamaktadır.

Bebeklerdeki Saç Miktarını Etkileyen Faktörler

Bazı bebekler, dünyaya yoğun saçları ile gelirken, bazılarında ise seyrek saçlar olmaktadır. Bebek dünyaya geldikten sonra, özellikle kız bebeklerde saçların seyrek olması ebeveynleri endişelendirmektedir; ancak bu konuda sabırlı olmak ve bebeğin saçlarının uzamasını beklemek doğru bir hareket olacaktır. Bunun yanı sıra, bebeğin saç derisinde herhangi bir rahatsızlık, pullanma gibi bir durumun olup olmadığının kontrolü, saçların doğru şekilde haftada birkaç kez yıkanması, bebeğin yatış şekli, yeterli besini alması, çeşitli vitamin destekleri gibi faktörler de doğumdan sonra saç miktarını etkileyen faktörler arasındadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git