Bebeğin Göz Rengi Nasıl ve Ne Zaman Oluşur?

Bebeğin Göz Rengi Nasıl ve Ne Zaman Oluşur?
31 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Gebelik ve annelik kavramları temelde karmaşık bir süreci içerir. Bu süreç, fizyolojik bir süreç olmasına karşın, kadın vücudu için önemli bir yük ve bu duruma paralel olarakda oldukça büyük stres oluşturmaktadır. Gebelik süresince annenin organ faaliyetleri, fetüsün emrine girerek, vücuttaki tüm kaynaklar artık fetüs için kullanılmaktadır. Bu yaşam formu, bize bebeğin göz rengi nasıl ve ne zaman oluşur? Sorusuna merakla cevap aratmaktadır. Bir bebeğin gözleri, anne karnındaki 4. haftasında, kulaklar ve solunum sistemi ile birlikte oluşmaya başlar. Ancak yeni doğan bir bebeğin göz renginin ne olduğunu anlamak çok zordur. Çünkü mevcut yapı gereği, yeni doğan tüm bebeklerde göz rengi mavi görülmektedir. Araştırmacılar bunun nedenini, göze rengini veren koyu renkli biyolojik bir pigment olarak bilinen ‘melanin’ pigmentinin henüz işlevini tam olarak yerine getirememesinden dolayı kaynaklanmakta olduğunu belirtirler. Bebeğin gözlerinde bulunmayan renk, hiçbir ışığı yakalayamaz ve gelen ışığı da geri yansıtır. Böylelikle bu yansıyan ışığın rengi mavimsi, koyu lacivert görünmesine neden olur.

Bebeğin Göz Rengi Ne Zaman Belli OlurAraştırmalar, gerçek göz renginin oluşmasını, annenin doğum yaptığı aydan itibaren 6 ile 12 ay arasında geçen bir süre dilimi içerisinde gerçekleşmekte olduğunu belirtmektedir. Diğer bir tabirle, bebek dünyaya geldiğinde gözleri mavi renkte olsa bile, zaman içerisin de bu renk, kahverengi, siyah, yeşil ve tonlarında bir renge dönüşebilmektedir.

Genlerin temelde var olan mevcut mekanizması basittir. İki tam gene sahip olan anne ve babadan, alınan genler aynı ise, yani her iki tarafın gözleri yeşil ise, bebeğin göz rengi yeşil olacaktır. Ancak, bir tarafın geni ile diğer tarafın geni farklı ise, bu genlerden üstün olan hâkim gen, bebeğe göz rengini vermede etkin rol oynayacaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git