Bebeğimize Oda Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğimize Oda Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
18 Kasım 2014 tarihinde eklendi.

Bebeğinizin aranıza katılmasına az bir zaman kala, en büyük heyecanlarınızdan biri bebeğinizin odasını hazırlamaktır. Mobilyaları, yatağı, halısı, kıyafetleri ve oyuncakları derken işiniz ve dikkat etmeniz gereken nokta çok. Bebeğimize oda alırken nelere dikkat etmeliyiz birlikte inceleyelim.

Öncelikle bebeğimiz için seçtiğimiz odanın fiziksel ortam koşulları çok önemli. Fazla karanlık olmaması, gürültüden ve nemden uzak olması, doğal gün ışığını alması dikkat edilmesi gerekenler arasında. Bebeğinizin odası istenildiğinde rahatça havalandırılacak durumda olmalı.

Bebeğimize mobilya alırken rengini genelde cinsiyetine göre seçeriz. Pembe ya da mavi dışında renkler kullanmak istiyorsak odanın genel görünümünde aydınlık sağlayacak bir renk tonu olmasına dikkat etmeliyiz.

Mobilyalar üzerinde bulunan süsler ya da boyama aksesuarlar bebeğiniz için sağlığa zararlı maddeler içerebilmektedir. Mobilya aldığınız firmanın güvenlik belgelerini kontrol edin.

Mobilya alırken köşeleri yuvarlak hatlı olmalı, bebeğimizin yatağı çok sert ya da yumuşak olmamalıdır. Bir başkasının kullandığı yatağı bebeğinize kullanmamalısınız. Bu ortopedi ve hijyen açısından uygun olmayabilir.

Yatağın kenarında mutlaka parmaklıkların olması gerekir.

bebek-odasi-nasil-olmalidir

 

Yatak için kullanılacak çarşafların kenarlarının lastikli olması çarşafın yatak üzerinde toplanmasını engeller. Lastikli çarşaflar tercih edebilirsiniz. Nevresim takımlarının çok süslü ya da fırfırlı olması temizliğini zorlaştırabilir.

Bebeğin eşyalarında taşlı süsler, sarkan ipler ya da ponponlar olmamasına dikkat edin. Bebeğiniz ağzına alabilir.

Mobilya seçiminde çekmeceli olan takımlar, bebeğinizin eşyalarını yerleştirmek açısından sizin için avantajlı olacaktır.

Bebeğinizin odasını çok fazla eşya ve oyuncakla doldurmak, bebeğiniz için boğucu bir ortam yaratır. Ayrıca bebeğiniz için çok fazla tüylü oyuncak kullanılmamalıdır.

Bebeğinizin odasında mutlaka bir derece bulunmalıdır.

bebe-odasi

Odanın zemini kaplanırken duvardan duvara halı ya da kilim tercih edilmemelidir. Çünkü bu tip halı ve kilimler tozları biriktirebilir ve temizliği zor olur. Bebeğinizde alerjik hastalıklara yol açabilir.  Piyasada bebek odaları için özel üretilen halılar mevcuttur. Bu halılardan tercih edebilirsiniz. Bebek odası için en uygun zemin malzemesi ahşap parkedir.

Bebeğinizin odasını temizlerken de dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Piyasada satılan temizlik malzemeleri sanılanın aksine hijyen sağlamaktan içerdiği kimyasal maddeler sebebiyle daha çok zarar veriyor. Arap sabunu, elma sirkesi gibi bazı doğal malzemelerle bebeğinizin odasında hijyen sağlayabilirsiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git