Bebeğimi Ne Kadar Süre Emzirmeliyim?

Bebeğimi Ne Kadar Süre Emzirmeliyim?
16 Kasım 2014 tarihinde eklendi.

Anne sütü, bebeğin doğumundan itibaren 6. ayın sonuna kadar olan dönemde, bebeğin bütün ihtiyaçlarını tek başına karşılayan tek gıdadır. Bebeklerin bakterilere karşı korunmasını ve bağışıklık sistemlerinin gelişmesini sağlar. Bebeklerin büyüme ve gelişmelerine uygun en doğal beslenme şeklidir. Anne sütü önemi ile birlikte bebek ne kadar süre emzirilmeli konusu da önem kazanmaktadır.

Bazı bebekler memeyi 5 dakikada boşaltır; bazılarıysa daha yavaş emerek 20 ya da daha fazla sürede emmeyi bitirir.  Bebek memeden kendi ayrılmalı ve doyana kadar emmesine izin verilmelidir. Emzirme süresinin sonunda bebek anne omzuna ya da kucağına kaldırılmalı ve sırtı yumuşakça sıvazlanarak yutmuş olduğu havanın dışarı atılmasına yardım edilmelidir.  Her öğünde 2 meme birden boşaltılmalıdır. Aksi takdirde memeler yeteri kadar sütle yeniden dolmayacaktır. Ancak bazı bebekler her seferinde tek memeyi emmekle yetinir. Bebek yeterli kilo artışı gösteriyorsa müdahale etmeye gerek yoktur. Anneler memelerini biberon gibi kullanmamalıdır. Emzirirken ten ve göz teması kurmak, okşamak ve bebekle konuşmak bebek tarafından gayet iyi algılanır ve bebek uzun süre anne sütünden yararlanır. Bebeklerin doğduktan sonra 15 aylık olana kadar emzirilmesi tavsiye edilmektedir.

Peki, bebeğimi ne kadar sıklıkla emzireceğim?

Bebeğinizi doğduktan sonra ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamanız önerilmektedir. İlk 6 hafta boyunca da günde 8 ile 12 kez beslenmesi gerekmektedir. Bazı bebekler yaklaşık 4 saat boyunca 1 kez beslenmekte bazıları ise 2-3 saatte bir acıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin her acıkma belirtisi gösterdiğinde emzirilmeleri gerektiğini önermektedir. Acıktığı için ağlayan bir bebek, bekletilmemelidir. Bebek, tok olduğu zamanlara gaz sancısı gibi nedenlerle ağlayabilir. Bebeğin ağlama tepkisine bakılarak doymadığını düşünmek ve hemen ek gıdalara başlamak uygun değildir. Bebekler genellikle doğduktan sonra birkaç gün uykuludur ve emme konusunda çok istekli olmazlar. Hatta pek çok anne bebeği emmediği zamanlarda endişeye kapılır. Ancak 4. veya 5. Günde bebekler uyanmaya ve acıkmaya başlarlar. Emme istekleri artar. Bebeğin kilo artışı düzenli ise anne sütünün yeterli olduğu da düşünülebilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git