Bebeğime Ne Zaman Mama Verebilirim?

Bebeğime Ne Zaman Mama Verebilirim?
29 Mart 2015 tarihinde eklendi.

Hamile olan anne adaylarının hamilelik başlangıcından doğum yapılana kadar beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü hamilelik boyunca anne adayının alacağı besinlerin tamamı direkt olarak bebeğe geçmektedir. Bu yüzden anne adaylarının sağlıklı bir şekilde beslenmeleri bebeklerinin sağlığı için büyük önem taşır. Hamilelik süresi boyunca annesinden beslenen bebeklerin doğumdan sonra da aynı hassasiyetle beslenmesi gerekir. Bu konuda anne sütü öncelikli olarak bebeklerin alması ve tüketmesi gereken gıdalar arasındadır.

Bebeklerin gelişimleri ve sağlıklı bir şekilde büyümeleri için belirli bir süre anne sütünden başka bir gıdaya ihtiyaçları yoktur. Özellikle ilk altı ay boyunca anne bebeklerin anne sütü ile beslenmesi gerekir.

Bebeklere Mama Verilmesi Gereken Durumlar

Baby boy being fed oatmealNe zaman mama verilir sorusunun cevabı her bebek için ayrı olabilir. Çünkü her bebeğin gelişimi ve gıdalara karşı verdiği tepki aynı olmayabilir. Bebeklerin beslenmeleri için en sağlıklı gıda olan anne sütü bazı bebekler için yeterli gelmeyebilir. Genel olarak bebeklerin gelişimleri için yeterli olan anne sütünün eksik kaldığı ve bu yüzden istenen kiloda olmayan bebekler için anne sütü ile birlikte mama verilmesi gerekir.

Anne sütünü hiç içmeyen inatçı bebekler ile de karşılaşmak mümkündür. Bu durumda da bebekler biberonları ile beslenirler. Ancak mama verilen biberonların temizliğine çok dikkat etmeli ve her zaman hijyenik olması sağlanmalıdır. Hamilelik dönemi ve doğumdan sonra çalışmaya başlayan anneler gün içinde sütlerini sağacak vakit bulamadıkları zaman da emziremediği zamanlarda bebeklerinin mama almasını sağlayabilirler.

Bebeklere hangi amaçla mama verilmesi gerekirse gereksin hiçbir mamanın anne sütünün yerini tutmayacağını bir kez daha bildirelim. Bu yüzden annelerin emzirememe gibi durumlarda hemen mamaya başvurmamaları ve defalarca bebeklerini emzirmeye gayret göstermeleri gerekir. Eğer emzirme konusunda başarısız olunursa anne sütünü sağdıktan sonra bebeklerine verebilir. Hazır mamalar bebeklerin o anki gelişimine katkı sağlarlar ancak bebeğin hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayamazlar.

Anne sütünde olan bu özellik sayesinde bebekler birçok hastalığa karşı dirençli olurlar. Bebeklere ne zaman mama verilir sorusu için yukarıdaki şartların tamamının değerlendirilmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git