Anovulasyon Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Anovulasyon Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
15 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Yumurtlamanın olmaması yani ”Anovulasyon” sık görülen bir hastalıktır. Ve bu hastalık adet görememe, tüylenme, adet düzensizliği, kısırlık gibi belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Normalde kadının yumurtalıklarında her ay düzenli olarak bir yumurta hücresi gelişir, olgunlaşır ve hemen hemen adetinin 12.-14. günleri arasında ovulasyon (yumurtlama-çatlama) meydana gelir.

Bazı kadınlarda bu durum gerçekleşmez ve bu duruma “Anovülasyon” adı verilir. Anovulasyon genellikle adet düzensizliklerine yol açar. Bu kadınlarda genellikle adet araları oldukça uzar (oligomenore), bazen fazla kanamalar da görülebilir. Hormon tahlilleri ve yumurtalıkların ultrason tedavi yöntemi ile incelenmesi sonuç vermektedir. Adetinin 3. günü yapılan hormon testlerii bilgi verebilir. Anovulasyon olup olmadığı ise ultrasonla incelenebildiğii gibi, vücut ısısının ölçümü ve adetin 21. günü ölçülen progesteron hormonun seviyesiyle de anlaşılabilir.

Yumurtlama olmamasının birçok sebebi vardır; tümörler, stres, kilo kaybı, travma, enfeksiyonlar, overe bağlı nedenler( over yetmezliği, genetik, enfeksiyöz, cerrahi), polikistik over sendromu, ovarian ve adrenal tümörler gibi birçok neden bu hastalığın nedenleri arasında sayılabilir.

Anovulasyon Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Anovulasyon hastalığı kapsamında uygulanan tedavi hastanın gebelik isteyip istememe durumuna göre değişebilir. Gebelik isteyen hastalarda ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi, yumurta büyütme tedavisi) verilir. Hamilelik istemeyen düşünmeyen hastalarda genellikle değerlendirme sonucunda hormonal ilaçlar ve adet düzenleyiciler ile tedavi verilir.

Tedavi hastanın yaşına, gebelik istemine anovulasyonun sebebine, varsa diğer hastalıklarının ve şikayetlerin varlığına göre değişkenlik gösterebilir. Yumurtlama durumu olmayan hastalar ile ilgili halk arasında “yumurtalık tembelliği” veya “yumurta tembelliği” deyimi sık kullanılır ancak bu isimin yer aldığı bir hastalık tıpta yoktur. Burada tembellik kelimesiyle anlatılmak istenen yumurtalıklardan her ay düzenli yumurtlama olmaması, anovulasyon hastalığına yakalanan hastanın sık sık anovulasyon dönemleri geçirmesidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git