Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün Faydaları
24 Aralık 2014 tarihinde eklendi.

Anneler bebeklerinin her zaman çok daha sağlıklı bir şekilde gelişmelerini istemektedirler. Her anne bebeğinin ilk altı ay kendi sütü ile beslenmesini istemekte ve bu nedenle de çeşitli hazırlıklar içerisine girmektedirler. Anne sütünün faydaları, tüm dünyadaki doktorlar tarafından bildirilmekte ve annelerin emzirmesini önermektedirler. Anne sütü ile beslenen bebekler çok daha sağlıklı bir şekilde gelişirken aynı zamanda bağışıklık sistemlerini de koruma altına alabilmektedirler.

Anne sütünün faydaları, hem anne hem de bebek için oldukça fazladır. Annelerin doğumda aldıkları kiloları daha hızlı vermeleri, emzirme ile çok daha kolay olabilmektedir. Aynı zamanda emziren annelerin lohusalık dönemleri de daha az sıkıntılı geçmektedir. Bu nedenle de annelerin özellikle de doğumdan sonra hemen emzirmeye başlamaları gerekmektedir. Bebekler için anne sütünün faydaları hiç şüphesiz ki çok fazladır. Bebeklerin sık sık hastalanmamaları için vücut ısılarının korunması gerekmektedir.

anne-sutu-faydalariAnne sütü sayesinde bebeklerin vücut ısıları koruma altına alınabilir ve bu nedenle de bebekler daha sağlıklı bir şekilde büyüyebilmektedirler. Bebeğini ilk defa emzirecek olan anneden gelen ilk süt, bebeği için adeta koruyucu bir kalkan görevini görmektedir. Bebeğin hastaneden çıkmadan önce yapılan bütün aşılarından çok daha büyük bir öneme sahip olan ilk anne sütü, bebeklere muhakkak verilmelidir. Bebeklerin doğumdan kısa bir süre içerisinde yaşadıkları kabızlık, hazımsızlık, sindirim problemleri, pişik ve diğer sorunlar anne sütü ile birlikte ortadan kaldırılmaktadır. Anne sütü bebeklere fizyolojik açıdan faydalı olduğu kadar psikolojik olarak da oldukça faydalı olmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebekler kendilerini çok daha güvende hissetmektedirler. Bu his ise bebeğin daha sağlıklı uyumasına ve çok daha az ağlamasını sağlamaktadır. Bu nedenle de anne adayları bebeklerini düzenli aralıklar ile sağlıklı bir şekilde emzirmelidir.

Bebeğini emzirmeye vakti bulamayan anne adayları, geliştirilmiş teknikler ile kendi sütlerini sağabilmektedirler. Bu sayede bebek, annesinin sütünü her koşulda içebilme imkânına sahip olabilirken aynı zamanda gelişimini de son derece sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmektedir. Bu faydalar dolayısıyla da anneler, bebeklerini düzenli olarak emzirmelidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git