Anne Karnındaki Bebeğin Uyuması Nasıldır?

Anne Karnındaki Bebeğin Uyuması Nasıldır?
15 Aralık 2014 tarihinde eklendi.

Anne karnındayken bebekler günün neredeyse 20 saatini uyuyarak geçirmektedirler. Özellikle gebeliğin 7. ayından itibaren bebekler günün % 80 – 90’ını uykuda geçirirler ve uykularında rüya gördükleri de yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmalarla, anne karnındaki bebeklerin tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi uyku esnasında REM adı verilen hızlı göz hareketlerini olduğu tespit edilmiştir. Bu göz hareketleri bebeklerin rüya gördükleri derin bir uyku sürecinde olduklarını göstermektedir ve gelişmiş ultrason cihazları ile bu durum kolayca gözlemlenmiştir. NON – REM adı verilen, uykunun daha sakin sürecinde ise bebekler rüya görmemektedir. Bu süreç içerisinde fetüsün beyni gelişir ve bilgilerin işlenmesi sağlanır.

anne-karninda-uyuyan-bebekAnne karnındaki bebeğin uyuması incelendiğinde bu bebeklerin yetişkinlerde olduğu gibi gece ve gündüz kavramı olmadığı da tespit edilmiştir. Bu nedenle anne karnında özellikle geceleri çok hareket eden bebekleri olan anne adaylarının, bebekleri doğduktan sonra da geceleri uyumayacağı yönünde endişe etmelerine gerek yoktur. Bebekler dünyaya geldikten kısa bir süre sonra uyku düzenini öğrenerek, gece ve gündüz kavramlarına adapte olabileceklerdir.

Hamile kadınların en çok endişelendikleri noktalardan birisi de bebeklerinin az hareket ettiği ya da hiç hareket etmediği anlardır. Bebeğin hareketlerinin az olması anne karnındaki bebeğin uyuması anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle bebeğin hareket sayımlarının farklı saatler içerisinde yapılması çok daha uygun olur. Ayrıca günümüzün ultrason cihazları, bebeklerin detaylı bir şekilde görüntülenebilmesi imkanını sağlamaktadır ve bu nedenle anne adaylarının endişesi çoğu zaman yersizdir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git