Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri

Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi.

Anne Karnındaki Bebeğin Hareketli Olması

Pek çok anne adayı bebeğinin anne karnındaki ilk hareketlerini sabırsızlıkla bekler. İçinde oluşmakta olan yeni bir canın hareketleri anneleri oldukça heyecanlandırmaktadır. Anne karnındaki bebeğin hareketleri annenin bebekle bağ kurmasına yardımcı olduğu gibi, genellikle bebeğin sağlıklı olarak geliştiğinin de bir göstergesidir. Anne karnındaki bebekler henüz çok küçükken hareket etmeye başlar. Yaklaşık 9 haftalık bebekler ilk hareketlerini sergilemeye başlar. Buna rağmen henüz 2 santim gibi çok ufak bir boyutta olmaları sebebiyle annenin bu hareketleri algılaması mümkün değildir. Bu hareketler genellikle bağırsak hareketleri ile karıştırılmaktadır.

Anne karnındaki bebeğin hareketleri ilk olarak 16. Haftalar ile 20. Haftalar arasında hissedilmeye başlar. Bu haftalarda bebekler yeterince büyümeye ve rahim duvarına etki etmeye başlamaktadır. Bununla birlikte ilk kez hamile kalan kadınların bu hareketleri hissedebilmesi genellikle 20. ve 22. Haftalar arasına denk gelmektedir. İkinci gebelikten itibaren ise annenin bu hareketleri 16. Haftadan itibaren hissedebilmesi mümkündür. Bebeklerin en hareketli dönemleri ise 24. Haftadan sonra başlamaktadır. Bu dönemlerde bebeğin kilosunda ve boyunda meydana gelen artış, rahim içerisinde daha kısıtlı bir alanda hareket etmesini gerektirir. Bu durum annenin bebeği daha net bir şekilde hissedebilmesini sağlamaktadır. 26. Haftaya dek anne karnındaki bebeğin hareketleri hissedilmiyorsa muhakkak doktora danışılması gerekmektedir. Bu durum genellikle bir soruna işaret etse de kimi zaman annenin yaşadığı stres ve benzeri durumlar da bebeğin hareketlerinin yavaşlamasına sebebiyet verebilmektedir. Bu durumun sebebinin erken dönemde anlaşılması ve önlem alınabilmesi için bir uzmana danışılması şarttır.

Bebeğin Anne Karnındaki HareketleriAnne karnındaki bebeğin hareketleri konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de hareket sıklığıdır. Bebeğin hareketlerinin her zaman aynı sıklıkta olması beklenmemelidir çünkü ilerleyen haftalarla birlikte bebeğin de kendine has bir uyku düzeni oluşmaktadır. Bebekler 28. Haftadan itibaren günlük ortalama 100 ile 150 kez arasında hareket etmektedir. Bu hareketlerin ise yalnızca 15 ile 20 tanesi anne tarafından hissedilebilmektedir. Bebeklerin ilerleyen haftalarda daha da büyümesi ile birlikte hissedilen hareketlerde azalma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle annelerin düzenli kontrollerini yaptırdıkları takdirde endişelenmelerine gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Anne karnındaki bebeğin işitme, tat alma, dokunma, görme ve koklama duyuları da zamanla gelişmektedir. Özellikle ses ve ışık bebeğin büyüdükçe en fazla tepki verdiği dış etkenlerdendir. Bebekler bu dış etkenlere hareketleriyle karşılık verebilmektedir. Annenin yumuşak bir ses tonuyla konuşması bebeğin sakinleşmesinde ve kendini güvende hissetmesinde oldukça önemlidir.

Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. aygul dedi ki:

    Slm ben 5 sene önce çocuğumu aldirmiştim sonra spiral takdirdim 2 sene önce aldirdim spirali ondan sonra hiç kalmadı nasıl yapmam gerekiyo lütfen yardımcı olurmusunuz

    1. Jinekolog dedi ki:

      Sorunuzu anlayamadık ne kalmadı?

Sayfa başına git