Anne Karnında Zekâ Testi

Anne Karnında Zekâ Testi
28 Aralık 2014 tarihinde eklendi.

Bebekler, anne karnında oluşmaya başladıktan itibaren gelişimlerini sürdürebilmektedirler. Fizyolojik olarak gelişimine devam eden bebekler de aynı zamanda zekâ gelişimi de anne karnında devam etmektedir. Bu nedenle de günümüzde artık bebeğe anne karnında zekâ testi uygulanabilmektedir. Gün geçtikçe daha da büyük bir öneme sahip olmaya başlayan zekâ testi ile birlikte ortada olumsuz bir durumun olması çok daha kısa bir süre içerisinde uzman doktor tarafından kontrol altına alınabilmektedir.

Anne karnında bulunan bebeğe uygulanan zekâ testinde, bebeklerin zekâ seviyeleri son derece başarılı bir şekilde ölçülebilmektedir. Görsel, işitsel, öğrenme ve kavrama gibi bütün yetenekler bu test sayesinde gözlemlenebilmektedir. Dünyada birçok bebek zekâ geriliği ile dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda Dünya Sağlık Örgütü tarafından da yapılması gerekli olduğu bildirilen anne karnında zekâ testi büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bebeğin dünyaya gözünü açmasını takip eden ilk 5 dakika içerisinde Apgar testi uygulanmaktadır. Bu test ile bebeğin zekâ seviyesi ölçülebilmektedir. Fakat günümüz koşullarında bebek henüz dünyaya gelmeden önce anne karnında da birtakım testler yapılabilmektedir.

anne-karninda-zeka-testiBu testin yapılabilmesi için anne adayının kolundan yaklaşık bir tüp kan alınmakta ve bebeğe dair her türlü bilgi ortaya çıkabilmektedir. Anne kanının içerisinde bebeğin sahip olduğu DNA’nın parçaları bulunmaktadır. Bu nedenle de anneden alınan bu kan ile her türlü test oldukça başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Anne karnında zekâ testi anne adayının kolundan alınan kanda uygulanan 3 aşama ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu testler ile bebeklerde zekâ geriliği ya da ileri zekâ olma durumları son derece başarılı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu nedenle de anne adaylarının bebeklerini henüz dünyaya getirmeden ve belirli bir ayı geçirdiklerinde bu testleri yaptırmalarının gerekli olduğunu, tüm uzman doktorlar bildirmektedir.

Birçok hastanede yapılabilen bu testlerde, gerekli ekipmanların ve bu konu hakkında doktorların uzman olması gerekmektedir. Bu koşullar altında yapılan testler çok daha başarılı sonuçlara ulaşabilmekte oldukça önemli bir basamak olabilmektedir. Anne karnında zekâ testinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git