Anne Karnında Bebek Kilosu Hesaplama

Anne Karnında Bebek Kilosu Hesaplama
1 Ocak 2015 tarihinde eklendi.

Hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini takip edebilmek amacıyla ultrason yöntemi ile bebeğin kilosu hesaplanabilmektedir. Anne karnında bebek kilosu hesaplama tabii ki tartı ile bebeğin kilosunun ölçülmesi gibi olmamaktadır. Ultrason ile bebeğin kafa çapı, bacak boyu ve karın çevresi gibi ölçümler yapılmakta, böylece tahmini olarak bir kilo hesabı yapılabilmektedir.

Anne Karnında Bebek Kilosu HesaplamaBu tahmin ise günümüzün teknolojisi sayesinde ultrason cihazlarında yüklü olan bir program tarafından hesaplanmaktadır, yani hata payı da oldukça düşüktür. Tahmini fetal ağırlık olarak adlandırılan bu ölçüm sonuç raporlarında EFW Hadlock ismi ile belirtilmektedir. Burada bebeğin tahmini kilosu hesaplanırken rahim içerisindeki amniyo sıvısı, bebeğin pozisyonu, bebeğin doğum kanalına girmiş olması gibi etmenler kesin bir sonuç elde edilmesini engelleyebilmektedir. Bu nedenle anne karnında bebek kilosu hesaplama tahmini bir değerdir. Bebek anne karnındayken kilosu hakkında kesin bir sonuç elde edebilmek günümüz teknolojisinde henüz mümkün olmamaktadır.

Ultrason ile yapılan ölçümlerle birlikte klinik muayene esnasında anne karnının büyüklüğüne göre de bebeğin kilosunun tahmini bir hesaplaması yapılabilir. Rahmin en üst noktası olan Fundus ile çatı kemiğinin öndeki en üst noktası olan Pubis arasındaki mesafe bir mezura ile ölçülmektedir. Elde edilen değer, formüllerde yerine konularak anne karnında bebek kilosu hesaplama işlemi kolayca yapılabilmektedir. Günümüzde bu yöntem ultrason cihazlarının olmadığı yerlerde tercih edilmekte ve bazı kaynaklar tarafından en az ultrason verileri kadar doğru çıktığı belirtilmektedir.

Anne Karnında Bebek Kilosu Hesaplama ile ilgili 3 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. necla dedi ki:

    67kiloyla hamile kaldim suan 29 /2 gunlgum 80 kiloyum normalmi bebegmde 1300 kilo 25 cmj

  2. özlem Ş dedi ki:

    58 .5 kiloyla hamile kaldim.8 hafta 8 gunluk hamileyim.31 10 1976 doumluyum.29 12 2014 son adet tarihim bebegimin boyu kac cm cinsiystini ögrenebilirmiyim.

  3. aysun soydan dedi ki:

    Mrh hocam ben 52.700 gr ile hamile kaldim.suan 65 kiloyum.ve 27 hafta 4 gunluk hamileyim…acaba bebegimin suanki tahmini kilosu nedir.simdiden tesekkurler

Sayfa başına git