Amniyosentez Nedir? Neden Yapılır?

Amniyosentez Nedir? Neden Yapılır?
18 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Amniyosentez Nedir? Anne karnından su alınması olarak bilinen Amniyosentez uygulaması, bebeklerdeki kromozom bozukluğu olasılığını ölçmek için yapılmaktadır. Genellikle hamile kadınları oldukça korkutan bu uygulama ile örneği alınan amniyo sıvısı hamileliğin 10. haftasından itibaren üretilmektedir. Bu sıvı hamilelik süresi boyunca bebeğin rahim içerisindeki duvarlara değmemesi ve kordonların sıkışmaması için bir tampon görevi görmektedir. Aynı zamanda besleyici bir özelliği de olan bu sıvıyı bebek önce yutmakta, sonra da idrar olarak çıkarmaktadır. Amniyosentez, bu sıvıdan incelemek üzere bir örnek alınması işlemidir ve bebeklerin kromozomlarının bozuk olduğu şüphesinin yüksek olduğu her durumda bu uygulama yapılmaktadır.

Amniyosentez neden yapılır  “diye düşünenlere kısaca söyleyebiliriz ki, Amniyosentez ultrasonda herhangi bir sorun görüldüğünde, kromozomlarda bir bozukluk olduğundan şüphelenilmişse, gebelik boyunca yapılan testlerden herhangi birisinde bir sorun saptanmışsa mutlaka uygulanmaktadır. 11 – 14. hafta testi olarak da adlandırılan ikili testte, 16-20. hafta testi olarak adlandırılan üçlü veya dörtlü testte, ultrasonda veya detaylı ultrasonda down sendromu ya da diğer kromozom bozuklukları riski yüksek görünüyorsa Amniyosentez uygulanır. Bunların dışında eğer anne adayının daha önce yaşadığı gebelikte eğer kromozom bozukluğu yaşayan bir çocuğu bulunuyorsa yapılan testlerde herhangi bir risk olmasa bile Amniyosentez yapılmaktadır. Aynı şekilde ailede kromozom bozukluğu olan bireyler varsa, bu genlerin bebeğe geçip geçmediğini kontrol etmek için Amniyosentez uygulaması tercih edilmektedir.

Amniyosentez NedirAmniyosentez neden yapılır konulu yazımıza devam edecek olursak, Amniyosentez bazı risklere sahip olan bir uygulamadır. İşlem yapılmadan önce bir ultrason görüntülemesi yapılarak amniyo sıvısının karında en bol olduğu bölge tespit edilmektedir. Genellikle bu işlem için plasentadan uzak bir bölge seçilmeye çalışılsa da plasentanın içinden geçilerek de işlem uygulanabilmektedir. Tespit edilen bölge dezenfekte edilir ve iğne batırılır. Amniyo sıvısından yaklaşık 15 cc kadar alınır. Uygulama ultrason eşliğinde yapıldığı için bebeğe dokunulmamaktadır. Amniyosentez işlemi sonucunda cilt, cilt altı, rahim ve rahim içi amniyo sıvısında bir delik açıldığı için gebelikte düşük riskinde bir artış meydana gelmektedir. amniyo sıvısının bütünlüğü bozulmuştur. Fakat bu düşük riski sadece % 1 civarındadır.

Amniyosentez işlemi sırasında kalçadan iğne yapılırken duyulan acı kadar hafif bir acı hissedilmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra anne bir süre dinlendikten sonra evine gidebilmektedir. Amniyosentez yapıldığı gün annenin bütün gün evinde istirahat etmesi önerilmektedir. İşlem sonrasında şiddetli ağrı, kanama ya da vajinadan sıvı gelmesi gibi şikayeti olan anne adaylarının mutlaka bir hekime başvurmaları gerekmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git