Amniyon Sıvısının Az ve Çok Olmasının Zararları Nelerdir?

Amniyon Sıvısının Az ve Çok Olmasının Zararları Nelerdir?
2 Ekim 2015 tarihinde eklendi.

Amniyon sıvısı, hamilelik süresi boyunca bebeğin içerisinde bulunduğu ve bebeği koruyan hayati öneme sahip bir sıvıdır.

Bu nedenle amniyon sıvısı az ya da amniyon sıvısı çok olsun bebeğe bir takım zararlar verebilir. Hamile kaldıktan sonra, bebeğin bakımı başlamaktadır. Bebeği koruyan amniyon sıvısının az ya da çok olması bu nedenle ciddi bir husustur. Amniyon sıvısı bebeğin yüzdüğü berrak bir sudur ve bebek anne karnında bu sıvı içerisinde rahat bir şekilde hareket edebilmektedir. Amniyon sıvısının sıcaklım derecesi her zamana 37 derecedir. Bu sıcaklık sabittir. Amniyon sıvısı belirli bir miktarla başlar ve bebek kilo almaya başladıkça sıvı da artar. Doğuma yaklaştıkça da sıvı 800 ml olarak sabit düzeyde kalır. Bu sıvı ultrasonda rahat bir şekilde görülebilir ve siyah renkli olarak görülür. Kişi hamile kaldıktan sonra ilk bakılan şeylerden bir tanesi amniyon sıvısıdır ve amniyon sıvısının normal düzeyde olması bir anlamda bebeğin de sağlıklı olduğunu göstermektedir. Peki bu amniyon sıvının fazla ya da az olması zararları nelerdir? Bazı gebeliklerde amniyon sıvının fazla olduğu gözlemlenebilmektedir.

amniyon_sivisinin_az_olmasiAmniyon sıvısının 2 litreyi aştığı durumlarda bir sorun var demektir. Annede diyabet hastalığı olması durumunda amniyon sıvısı çok olabilmektedir. Yine kan uyuşmazlığı durumlarında da fazla amniyon sıvısı gözlemlenmektedir. Amniyon sıvısının fazla olduğu gebelikler dışarıdan da anlaşılmaktadır. Çünkü bu tür durumlarda anne karnı normalden daha büyük gözükmektedir. Kesin karar ise amniyon sıvısı ölçümü ile verilir. Amniyon sıvısının fazla olması kadar az olması da sorun teşkil eder ve bu durum bebeğin sağlığını çok daha fazla riske atmaktadır. Amniyon sıvısının az olması bebekte böbrek rahatsızlığı gibi ciddi problemler yaşatabilir. Amniyon sıvısı az ise kese yırtılmış ya da sızdırma meydana gelmiş olabilmektedir. Böyle bir durumda gebelik haftasına göre hareket edilmekte ve gebeliğin devamına ya da sonlandırılmasına karar verilmektedir. Doğuma yakın haftalarda su azalması meydana gelmesi durumlarında doğum normal süreç beklenmeden hemen gerçekleştirilmektedir. Amniyon sıvının azalması belirtileri ise, ultrason görüntülerinde sıvı miktarı ölçümlerinde azalma görülür ve su azalmasına bağlı olarak bebeğin hareketlerinde de azalma meydana gelir.

Bu da doğumu çabuklaştıran bir durumdur. Amniyon sıvının fazla olmasının riskleri ise, erken doğuma sebebiyet vermesidir. Erken doğum sonrası bebek haftalarca kuvözde kalabilmektedir. Sıvının fazla olması doğumun sezaryenle gerçekleşmesine de neden olmaktadır.  Kesin bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte amniyo sıvısı tedavi ile ilgili olarak, kişi eğer diyabet hastası ise, kan şekeri kontrolü sağlanır. Bu şekilde amniyon sıvısı normal düzeye ulaşır. Solunum sorunu ya da hareketlerde azalma gibi durumlarda ise, erken doğum riskini azaltmak için karından sıvı çekme şeklinde yapılan tedavi yöntemi denenir. Amniyon sıvı miktarını azaltmak için ilaç tedavisi de kullanılabilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git