Amnion Sıvı Embolisi

Amnion Sıvı Embolisi
11 Aralık 2015 tarihinde eklendi.

Amnion Sıvı Embolisi

Amnion Sıvı Embolisi; doğum ile ilgili karşılaşılacak en önemli, en tehlikeli ve tedavi açısından çözüm olmayan bir durumdur. Amniyon sıvısı; bebeğe ait olan hücrelerin, saç gibi birçok oluşumların, annenin dolaşım sistemine girmesiyle solunum ve kalp sisteminin çökmesine etken olan ve ender görülen bir durumdur.

Stenier ve Luschbaugh tarafından; 1941 yılında doğumda ölen bir kadının akciğerlerinde bebekle ilgili dokulara rastlanılması sonucu tanımlanmış ve ortaya çıkarılmıştır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda;  emboli damarların tıkanması sonucu değil bir alerji sonucu yani anafilaktik bir sorun olduğu ortaya çıkarılmıştır. Anafilaksi ani ölüme neden olan alerjik durum olarak tanımlanmaktadır. Bu durum gebeliğe bağlı anafilatik sendrom olarak adlandırılan bir tablodur.

Amnion Sıvı Embolisi neden olur?

Amnion Sıvı Embolisi neden ortaya çıktığı ve oluştuğu tam olarak aydınlatılamamıştır. Bebeğe ait olan ve annenin akciğerine karışan hücre parçaları ile tanı konulması yapılmıştır. Bebeğe ait hücreler annenin akciğerlerine girerek iki şekilde aşamadan geçer.

Birinci aşamada; ana damar kirli kanı akciğere taşıma sırasında ani bir spazmın ortaya çıkması ile dolaşımda ve kalpteki sağ karıncıkta aşırı bir şekilde basıncın artışına neden olur. Bu nedenle kanda oksijen azalması meydana gelir. Bu durum akciğerleri beslemekte olan kılcal damarlar ile kalp kaslarında tahribata etken olur. Hızlı bir şekilde dolaşım ve solunum yetmezliği ortaya çıkarak hasta bu sırada %60 olarak kaybedilmiş olur. İkinci aşamaya geçince de %40 kısım komaya geçirir.

İkinci aşamada; kandaki pıhtılaşma mekanizması bozularak ve pıhtılaşma bozukluğu tablosu ortaya çıkar. Kanın damar içerisinde pıhtılaşarak tekrar çözülmesi gerçekleşir. Rahimde aşırı bir kanama görülebilir. Doğum gerçekleşmediyse bebeğin kalp atışları azalır ve annede titreme, bulantı, kusma ve ağızda kötü tat oluşur. Bu aşamada hasta kaybedilir.

Amnion Sıvı Embolisi; hekimlerin pek çoğunun karşılaşmadığı bir durumdur. Görülme olasılığı oldukça düşüktür. Hamilikte ortaya çıkan ölümlerin %5 ile 10 u arasında sorumluluğu olan bir durumdur. Bu durumun ortaya çıkması ile annelerin %80’ni kaybedilir. Yaşayanlarda ise, nörolotik rahatsızlıklar oluşur. Bebeklerin ise%30’u ölmektedir.

Amnion Sıvı Embolisinin risk olarak kesin bir tanı yoktur. Önceleri ileri yaş gebeliklerde olduğu söylenirken, genel olarak zor ve uzayan doğumların etken olduğu düşünülmektedir. Ayrıca; karna direkt olarak travma oluşması da etken olabilir ihtimali vardır. Doğum öncesinde ama en çok da doğum sırasında görülen bir durumdur.

Amnion Sıvı Embolisinin ortaya çıkan belirtileri; hastada ani şekilde ortaya çıkan solunumda sıkıntı, terleme, öksürme, morarma, tansiyonda düşme, akciğer sesinde azalma olma, yüksek oranda vajinal kanama olması ve bebeğin kalp sesinde azalma görülür. Ardından kalbin ve solunumun durması gelmektedir.

Amnion Sıvı Embolisinin erken önlem alınması diye bir durum söz konusu olamaz çünkü; aniden ortaya çıkan ve tedavisi olmayan bir durumdur.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git