Akraba Evliliğinde Çocuk Sakat Doğar Mı?

Akraba Evliliğinde Çocuk Sakat Doğar Mı?
10 Haziran 2015 tarihinde eklendi.

Maalesef günümüzde halen devam eden eski ve yanlış bir gelenektir akraba evliliği. Aile dışına mal vermemek veya aile ailede ki saygı sevgiyi arttırmak birçok farklı neden ile yapılsa da bunun ne kadar yanlış bir şey olduğu bilinmekte ve günümüzde bunun etkileri çok daha net şekilde gözler önüne serilmekte. Türkiye’de akraba evliliği oranı genelde yüzde 20’lerde, Marmara bölgesinde bu oran %4 iken Doğu Anadolu’da ve Güney Doğu Anadolu’da ise bu oran yüzde 40’larda. Maalesef topluma bu bilinci kazandırmak zaman alıyor. Ülkemizde akraba evliliği yaygın ancak eski geniş aile yapısında daha çok görülen akraba evliliği, günümüzde yavaş yavaş çekirdek aile yapısına geçilmesi ile beraber git gide azalmakta. Genelde halakızı, teyzekızı, amcaoğlu, dayıoğlu gibi birinci dereceden kuzenlerle yapılan evlilikler kalıtımdan gelen hastalıklı genlerin aynı frekansta birleşmesi sonucu akraba evliliği yapan çiftin çocuklarında genetik bir hastalık, sakat doğma veya ölü doğum ihtimali en az 4 kat artmaktadır.

Akraba evliliğinin çok görüldüğü bölgelerde her yıl yüzlerce sakat çocuk doğmakta ve ne yazık ki aileler yaptıkları hatayı fark ettiklerinde çok geç kalmış oluyorlar. Doğumlarda ki anomalileri tedavi için getiren çiftler bunların genetik sorunlar olduğunu ve yapılabilecek bir şey olmadığını öğrendiklerinde çok büyük bir yük altına girmektedirler.

akraba-evliliginde-sakat-cocuklarYarık damak, yarık dudak, beyin yokluğu veya anormalliği, bel kemiğinin yanlış oluşumu gibi ağır ve belirgin sakatlıklar olduğu gibi doğumdan sonra fark edilebilen ilk başta anlaması imkânsız rahatsızlıklar da olabilir. Doğumdan sonraki 4 hafta boyunca bebekte ilk başta olmayan hastalıklar görülebilir. Endokrin, fenilketonuri, talesemi (Akdeniz anemisi) gibi hastalıklar ancak doğumdan sonra fark edilebilir ve tedavisi yoktur.

Akraba evliliklerinin çok bulunduğu yerlerde görme engeli ve işitme engeli olan birey sayısı daha fazladır. Genlerde bulunan kalıtsal hastalıkların çekinik genlerle taşınması akraba evliliğinden doğan çocukların sakat doğma ihtimalini arttırmaktadır çünkü sizinle ortak paydası bulunan bir akrabanızla oluşacak gen eşleşmesinde bebeğin mutasyona uğramış genleri taşıma ihtimali çok daha fazladır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git