Aile İçi Kavganın Çocuğa Etkileri Nelerdir?

Aile İçi Kavganın Çocuğa Etkileri Nelerdir?
2 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

Aile kurmak her çiftin en büyük hayallerindendir. Ailesinin çok daha huzurlu ve mutlu bir ortamda olmasını ve bireylerin daha mutlu bir şekilde yaşamasını isteyen anne ve babalar çocukları için büyük bir çaba harcamaktadırlar.

Anne ve baba olmak oldukça zor ve sorumluluk gerektiren durumlardır. Anne ve baba olmak isteyen kişilerin hayatlarını ve kendilerini tamamen değiştirmeleri gerekmektedir. Bu sayede dünyaya getirecekleri bebekleri çok daha sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yetiştirebilmektedirler. Aile içinde yaşanan her türlü olumsuz durumlar çocuklar hangi yaşta olurlarsa olsunlar derinden etkilemektedir. Çocukların psikolojileri yetişkinlerden çok daha hassas olduğundan ebeveynlerin çocukları yanlarındaki davranışlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Peki, aile içi kavganın çocuğa etkileri nelerdir? 

Kavganın Çocuklardaki EtkisiAile içinde sürekli olarak bir kavga olması ya da şiddet olması çocukların psikolojilerini derinden etkilemektedir. Özellikle de aile içinde şiddet ile karşı karşıya kalan çocukların ileriki yaşlarında şiddete eğilimleri çok daha fazla olmaktadır. Anne ve babaların çocukların yaşları ne kadar küçük olursa olsun yanlarında kavga etmemelerine özen göstermeleri gerekmektedir. Çocuklar anne ve babalarının yanında kavga etmesi durumunda kendisinde bir suç olduğunu düşünmeye başlaması ve bu nedenle suçluluk psikolojisi içerisine girmesi oldukça mümkündür. Anne ve babaların kendi hareketlerine dikkat etmesi kadar çocuklarının içinde bulundukları ortamlarında da dikkat etmeleri gerekir. Özellikle de değişen teknoloji ile birlikte günümüzde çok küçük yaşta çocuklarda da bir adet teknolojik ürün bulunmaktadır.

Bu ürünler de genellikle savaş ve şiddet oyunları çocukların ilgisini çekmektedir. Bu oyunları küçük yaşta oynamaya başlayan çocuklarda da şiddete eğilim gözlemlenmektedir. Aile içinde kavganın olması durumu çocuğun ileriki yaşlarında daha büyük problemler ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Özellikle okula yeni başlayan çocukların sürekli olarak kavga ortamında olması çocuğun okul hayatını da derinden ve olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aynı zamanda çocukların korkacağı boyutta kavga ortamında olması çocuklarda istemsiz alt ıslatma, konuşmada bozukluk, geç konuşma, özgüven eksikliği ve konsantrasyon zorluğu yaşamalarına sebep olmaktadır. Kadın ve erkekler çocuk sahibi olmadan önce ilişkilerini gözden geçirmeleri ve aralarında var olan problemleri düzeltmeleri gerekmektedir.

Anne ve babaların çocuklarının hayatlarına girmesi ile birlikte birbirlerine olan yaklaşımlarını da değiştirmeleri gerekmektedir. Birbirine saygı ve sevgi çerçevesinde yaklaşan çiftlerinde evlilikleri çok daha huzurlu olmakta ve bu sayede çocuklarını daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yetiştirmeleri sağlanabilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git