AİDS Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

AİDS Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
18 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

AIDS, hastalığı sonradan kazanılmış bağışık yetmezliği tablosu anlamına gelir. Vücut Bağışıklık sisteminin çökmesi sonucunda normalde çok az görülen veya hafif görülen enfeksiyonların ve kanserlerin daha sık görüldüğü ve ağır seyretmesinin söz konusu olduğu bulaşıcı olan ve hayati risk taşıyan ölümcül bir hastalıktır. Dünyada oldukça fazla kişiyi bu hastalık etkisi altına almıştır. 40 milyonu aşkın insanı ırk, cins, yaş, zengin, fakir ayrımına varılmadan etkileyen bir hastalıktır. Bir virüs tarafından oluşturulur.

Virüsün bir diğer ismi HIV virüsüdür. HIV virüsü vücuda bulaştıktan sonra özellikle bağışıklık sisteminde rol oynayan vücuda hastalıklara karşı koruyan akyuvarları hedef alır ve zaman içinde akyuvarların fonksiyonlarını bozar ve tahrip ederek sayılarını azaltır. Dolayısıyla da normal insanlarda nadiren görülen veya hafif seyreden enfeksiyon hastalıkları ve kanserler bu hastalarda daha sık görülür ve ağır seyreder. Hastalığın giderek daha ağır olmasına ve ölüme fırsatçı enfeksiyonlar ve kanserler sebep olur. Belirtilerin başında; kilo kaybı, halsizlik uzun süreli kırgınlık, deride pullanmalar, sık enfeksiyona yakalanma, sık görülen ateş, ağızda mantar gibi sık karşılaşılan belirtileri vardır.

AİDS Tedavi Yöntemleri

HIV enfeksiyonunda virüsü tamamen vücuddan ortadan kaldıran bir tedavi seçeneği henüz yoktur. Tedavi seçenekleri hastanın hayatını uzatmak ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir. HIV enfeksiyonu ve AIDS’de iki nedenden dolayı ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bir gurup ilaç doğrudan HIV Virüsüne etkilidir, virüsün çoğalıp yayılması engellenir. Ard arda tedavi denilen birkaç ilaç birden kullanılır.

İkinci grup tedavi seçeneğinde ise AIDS gelişimi fırsatçı enfeksiyonların ve kanserlerin iyileşmesine veya gelişmesinin önlenmesine yöneliktir. AIDS hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar nitelik ve nicelik bakımından oldukça arttı. AIDS tedavisinde kullanılan ilaçların çeşitliliği hastanın tedaviye uyumunu zora sokmaktaydı. Şimdi ise tek bir ilaç haline getirilmiştir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git