Adetliyken Neler İçilir?

Adetliyken Neler İçilir?
19 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Sağlıklı bir vücuda sahip olan her kadının yaşadığı en doğal durumlardan birisi adet olmaktır. Birçok kadın adet döneminde bel, kasık, karın ve bacak ağrılarından şikayet etmektedir. Kimi zaman oldukça şiddetli olabilen bu ağrılar kadınların gündelik yaşamlarını etkileyebilmektedir. Genellikle tüm kadınlar adet dönemlerinde sancı çekerler, ancak bu sancılar kimi zaman o kadar şiddetli olur ki kadınlar bu dönemlerinde ağrı kesiciler ve sıcak torbası ile birlikte sancılarını kontrol altında tutmak isterler. Adet sancılarının birçok sebebi olabilmektedir. Adet dönemlerinizde kendiniz için özel olarak hazırlayacağınız bitki çayları ile bu dönemlerde yaşadığınız karın ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, yorgunluk, sırt ve bel ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Peki, adetli iken neler içilir?

Adet dönemlerinizde civanperçemi, aslanpençesi, çobançantası ve adaçayı kadınlar için oldukça faydalı bitkiler arasındadır. Bu dört bitkiyi isterseniz ayrı ayrı kullanabilir, isterseniz her birinden birer tutam olmak üzere karıştırıp demleyebilirsiniz. Karışımın içine 1 kaşık bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Karışımı kaynar suyun içine atarak, 5 dakika kadar demlemelisiniz. Adet dönemlerindeki sıkıntılarınızı hafifletmek için dilerseniz soğan suyundan da faydalanabilirsiniz. 1 adet soğanı, 1 litre suyun içine kırarak koyun ve kaynatın. Hazırladığınız bu soğan suyundan günde 2 bardak olmak üzere toplam 15 gün boyunca için. Soğanı kesmek için metal bıçak kullanmamaya özen gösterin.

Adetliyken Neler İçilirAdetli iken neler içilir yazımıza devam edersek, adet sancısına iyi gelen en değerli bitkilerden birisi de safrandır. Bir tuta safranı, bir bardak kaynamış suyun içine atarak demleyebilirsiniz. Dilerseniz safranı balla karıştırarak da içebilirsiniz. Böylece hem adet söktürücü hem de adet sancılarını hafifleten bir karışım hazırlamış olursunuz. Ayrıca adetinizin başlama tarihinden 3 gün önce yaklaşık 5 grm yani bir tutam civan perçemini bir bardak suyun içine atın ve yaklaşık 3 dakika kadar kaynatın. Karışım soğuduktan sonra süzün ve her gün sabah akşam birer bardak bu karışımdan için. Çayı adet döneminiz bitene kadar içmeye devam edin ve her gün taze bir şekilde hazırlamaya özen gösterin.

Adet dönemlerinizde baş ağrısı, karında şişkinlik gibi sıkıntılarınız oluyorsa regli döneminizden bir hafta önce tuzu azaltmayı deneyebilirsiniz. Aynı zamanda doğal idrar söktürücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi bitkilerin suyunu içmeyi deneyebilirsiniz. Bu dönemde çikolata, aşırı şekerli yiyecekler ve tuzdan uzak durmaya özen göstermelisiniz. Kan şekerinizi dengelemek için tarçın tüketebilirsiniz. Çikolata kan şekerinizi aniden yükselteceği ve düşüreceği için vücut bu dengesizliğe tepki verecektir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git