Adetli İken Ihlamur İçilir Mi? Neden İçilir?

Adetli İken Ihlamur İçilir Mi? Neden İçilir?
19 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Kadınların her ay 3 ile 7 gün arasında adet yani regl dönemi yaşamaktadırlar. Kadınların hormonal dengesini sağlayan bu durum her kadında farklı şekilde gerçekleşebilmektedir. Belirli takvimlere sahip olan kadınların ileriki yaşlarında menopoza girene kadar regl görmeleri devam etmektedir.

Adetli iken kadınların birçoğu son derece şiddetli sancılar yaşayabilmektedirler. Bu sancılar özellikle de kasık bölgesinde meydana gelmekte ve karın bölgesine kadar devam edebilmektedir. Regl ağrıları kadınların adet dönemlerinden önce belirti olarak meydana geldiği gibi adetleri devam ederken de görülebilmektedir. Kadınlarda bulunan östrojen hormonunun değişkenlik göstermesi ise regl ağrıları yaşamalarında sebep olarak bilinmektedir. Şiddetli regl ağrısı yaşayan kadınlar doktorlarına başvurmayı tercih etmektedirler. Doktorları tarafından verilen düşük dozlu ilaçlar bu regl sancılarını hafifletebilmektedir. Fakat doktorlar ilaç yerine bazı bitki çaylarının da regl ağrılarına iyi geldiğini söylemekte ve de bu çayları önermektedirler.

Çok şiddetli regl ağrısı yaşamayan kadınlar bitki çaylarının etkisini çok daha çabuk bir şekilde görebilmektedir. Adet döneminden önce kadınların vücutlarında birtakım değişiklikler meydana gelebilmektedir. Kadınların bu dönemdeki en büyük şikâyetleri ise kendilerini son derece şiş hissetmeleridir. Aynı zamanda bulantı, göğüslerde hassasiyet ve de bel ağrıları gibi durumlarda kadınların adetli iken gördükleri belirtiler arasında yer almaktadır. Bu dönemlerde birtakım bitki çayları kadınların adet öncesi rahatsızlıklarına son derece iyi gelebilmektedir.

Adet Döneminde Ihlamurun FaydalarıAdetli iken ıhlamur içilir mi? Sorusuna karşılık olarak uzmanlar birtakım önemli bilgiler de sunmaktadırlar. Adetli iken ıhlamur içmek kişide meydana gelen sinirlilik halini ve de asabiyetini önemli ölçüde ortadan kaldırabilmektedir. Aynı zamanda adet döneminde gecikme yaşayanlar veya adet düzensizlikleri yaşayan kişiler için de ıhlamur son derece faydalı bir içecek olabilmektedir. Fakat bu bitki çaylarını da bir doktora sorarak içmenizde büyük bir fayda vardır. Her bitki çayı kişilerde aynı etkiyi yaratmayabilir. Bu nedenle de ıhlamur gibi adet döneminde çoğu kadına iyi gelen çayları tüketmeden önce uzman doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuzun da size önermesi halinde adetli iken ıhlamur içebilir ve kendinizi çok daha rahat hissedebilirsiniz.

Adet döneminde meydana gelen ve kadınları son derece rahatsız eden durumlardan düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile de ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda bu dönemleri daha rahat geçirebilmeniz için günde bir fincan ıhlamur içebilirsiniz. Ihlamur içerisinde bulundurduğu bileşenlerden dolayı adet döneminizdeki ağrıları hafifletmekte oldukça etkili bir çay olmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git