Adetim Gecikti Hamile miyim?

Adetim Gecikti Hamile miyim?
10 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Adet döngüsü her kadının menopoza kadar yaşadığı bir döngüdür. Bu döngünün 28 günde bir tekrarlanması normal bir süre olarak değerlendirilir.

Adet çoğu kadını psikolojik olarak adet olmadıkları zamanlara göre daha gergin daha sinirli yapan bir döngüdür. Çünkü adet görülmesi hormonsal bir durumdur. Durum böyle olunca hormonlarda ki değişiklik psikolojiye de yansımaktadır.

Kadınların adet gördükleri son tarihi not alması uzmanlar tarafından önerilen bir olaydır. Çünkü adet döngüsünün normal tarihlerde yaşanması yani kişiden kişiye değişse de normal kabul edilen 28 günde bir yaşanması kişilerin sağlıkları açısından büyük önem arz etmektedir. Son adet tarihini not alan kadınlar adet gecikmesi 1 gün bile yaşansa bunu rahatlıkla fark edebilirler.

Peki, adet gecikmeleri niçin yaşanır?

Adet gecikmesinin nedenleri

Çoğu kadın adetlerinin geciktiğini fark edince hamile olduklarından şüphelenirler. Elbette ki bu durum olağandır. Bunu anlamanın en kolay yolu 1 haftayı aşkın gecikmelerde hastanede ya da evde rahatlıkla uygulanabilecek hamilelik testleridir. Hastanede yapılan kan testi, evde yapılan idrar testi ile kişi hamile olup olmadığını çok kısa bir zamanda öğrenebilmektedir. Evde yapılan testte görülebilecek olan iki çizgi durumu kişinin hamile olduğuna işarettir.

Planlı bir hamilelik yaşamak isteyen kişiler dışında yaşanan adet gecikmeleri korkuya ya da paniğe yol açabilir. Ancak elbette ki bu gecikmenin hamilelik dışında da bir sürü sebebi vardır. Gecikme yaşamanız için ille de hamile olmanız gerekmez. Bu sebepleri kısaca sıralayalım.

1-Stres

Menstrual döngüde gecikmeler yaşanmasında ki en büyük etken strestir. Çok üzüntülü bir dönemden geçen, ağır kayıplar yaşayan, çok yoğun tempoda çalışan kadınlar da genellikle adet gecikmelerine sık rastlanılır. Elbette ki bu stres gecikmeye olduğu gibi âdetin erken gelmesine de sebebiyet vermektedir. Bu durumun hangi doğrultuda gerçekleşeceği kişinin bünyesine bağlıdır.

2- Gribal enfeksiyonlar

Stres faktörüne göre daha az etkili olan gribal enfeksiyonlar yine adet döngüsünde kişiye bağlı olarak önemli bir rol üstlenebilmektedirler.

3- Kullanılan ilaçlar

Antidepresanlar, kortikosteroidler ve  kemoterapi ilaçları kanamayı en geciktiren ilaçlardır. Bu ilaçların kullanımı sadece bir aylık değil uzun vadede ki adet gecikmelerine neden olabilmektedir. Ancak bu ilaçlar dışında adet gecikmesine en çok sebebiyet veren ilaçlar, doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapı, kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda kişiden kişiye değişmek ile beraber büyük bir oranda tüm kadınların adet döngüsünde gecikme yönünde büyük bir rol oynamaktadır. Doğum kontrol hapının bırakılması ile de adet döngüsünün tekrar düzene girmesi birkaç aylık bir süreyi kapsayabilmektedir.

4- Kilo değişiklikleri

Zayıf kadınların vücut kitle endeksine dikkat etmeleri adet döngüsü açısından oldukça önemlidir. Vücut kitle endeksinin 18’ in altında olduğu kadınlarda döngüde gecikme yaşanması oldukça olağan bir durumdur. Aynı şekilde fazla kilolu kadınların adet döngülerinde de çeşitli değişiklikler yaşanabilmektedir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git