Adet Sancısı ve Tedavi Yöntemleri

Adet Sancısı ve Tedavi Yöntemleri
10 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Kadınların yarıdan çoğunda regl döneminde az ya da çok ağrı görülmektedir. Bu adet sancıları, kanamanın normal sınırda kalmasını sağlamak için ortaya çıkan rahim kasılmalarını ağrı olarak hissetmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu türde bir ağrı kadını günlük yaşamında etkilemezken, basit bir takım ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilir. Yaklaşık olarak on kadından birinde durum ise farklıdır. Adet kanamasının başlamasıyla birlikte meydana gelen ağrı son derece şiddetli ve kadının günlük yaşamını olumsuz etkileyecek düzeydedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine gerçekleştirilen acil başvurulardan neredeyse %10’u adet sancısı sebebiyle olmaktadır.

Adet Sancısı Belirtileri
Genellikle adet sancısı adet olmadan önce 24 saat içinde kendini hissettirir, adetin başlaması ile de şiddeti zaman zaman artar ve adet süresinin tamamına kadar da giderek hafifler.

İshal, halsizlik, bulantı ve kusmalara ek olarak son derece sancılı bel ağrısı ya da baş ağrısı ile birlikte sık görülen belirtilerdir. Ağrının olağandan şiddetli olması durumunda bayılma dahi yaşanabilir.

Adet Sancısı Tedavi Yöntemleri
Eğer jinekolojik muayenede sorun saptanmadıysa ilk uygulanacak tedavi yöntemi ağrı kesicidir. Adet kanaması başlamadan yirmi dört saat önce doktor tavsiyesine göre farklı dozlarda ilaç alınır ve sancı devam ederse ilaç kullanımı devam eder. Ağrı kesiciler çözüm yaratılmaması durumunda ise ikinci basamak doğum kontrol hapı kullanmaktır. Adet ağrısı ile yumurtlama arasında son derece yakın bir ilişki vardır ve bunun doğum kontrol hapları ile ortadan kaldırılması çoğu durumda ağrıları da bir şekilde kontrol altında tutar. Eğer bu durumda da fayda görülmezse ileri derecede bir inceleme gerekir. Bu nedenle gereken ön hazırlığı takip eden laparoskopi olarak adlandırılan uygulama ile karın boşluğu incelenir. Bu durumda çözümsüz kalırsa durum psikolojik olarak nitelendirilir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git