Adet Kanamasından Hemen Sonra Yumurtlama Oluşur mu?

Adet Kanamasından Hemen Sonra Yumurtlama Oluşur mu?
10 Ağustos 2015 tarihinde eklendi.

Kadınların hamile kalmaları için belirlenen dönemler, adet kanamasına bağlı olarak düzenlenmektedir. Adet düzeni ile yumurtlama gününü hesaplamak ve gebelik için en verimli zamanı yakalayarak, hangi günlerde döllenmenin oluşacağını bilmek mümkün olmaktadır. Bilindiği üzere her cinsel ilişki sırasında hamile kalma ihtimali bulunmamaktadır. Sperm ve yumurtanın döllenebilmesi için, belirli günlere ihtiyaç vardır. Bu günler ise adet sonrası 2. haftadan itibaren sayılabilmektedir. Yumurta büyümesi adet döneminin bitmesinden 2 hafta sonraki süreçte hızlanmaktadır. Bu haftalar sonunda, ovulasyon adı verilen yumurtlama gerçekleşecek ve ardından döllenme tamamlanacaktır. Bundan sonra, rahimde meydana gelen değişiklikler progesteron ve östrojen hormonlarının artışı ile açıklanmaktadır. Adet sonrasındaki birinci haftada, rahim kan damarları bakımından oldukça zengin ve kanama eğiliminden çıkarak yumurtaların tutunacağı ve yerleşeceği bir hal almaktadır.

Yumurtlama Döneminin Tespiti

Yumurtlama, kadının adet döneminden 2 hafta önce yumurtanın olgunlaşarak döl yatağına sarılması anlamına gelmektedir. Adet döneminin başladığı ilk gün, birinci gündür ve yumurtlama 28 günlük periyotla tekrar eden adet kanamasının 13 ve 15. günleri arasında olmaktadır. Bu günler, kadının doğurganlığını maksimum özellikleri taşıdığı ve cinsel birleşme sonrası sperm ile yumurtalığın verimli bir şekilde döllenerek gebeliği başlatmasına sebep olmaktadır. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, bu dönemleri özellikle takip ederek, 2 günde bir cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Beklenecek 2 gün, verimli bir döllenmeyi sağlayacak olan erkeğin sperm sayısının artmasına yol açtığı için önem teşkil etmektedir.

Dolayısıyla, adet kanamasının hemen ardından yumurta oluşumu oldukça düşük ihtimaller dahilinde oluşmaktadır. Kadının en verimli olduğu dönemler adet döneminin ortası olduğu için, adet kanamasının da hemen ardındaki zamanlarda zaten yumurtalıklar yeterince büyüklüğe sahip olmayacaktır.  Yani, kadında henüz döllenmeye uygun ortam hazırlayacak bir yumurta gelişimi adet kanamasının hemen sonrasında henüz başlayacak ve bu gelişim tamamlandıktan sonra yumurtlama oluşacaktır.

Aynı zamanda yumurta oluşumunu adet döneminden sonra başlayan rahim salgılarının değişimleri ile de belirlemek mümkün olmaktadır. Adet dönemlerinin ilk ve son günlerinde gelen salgı donuk, yapışkan ve yetersiz olmaktadır. Ancak östrojen seviyesi arttıktan, ki bu 13. ve 15. gün civarına denk gelen dönemde gerçekleşmektedir, yani yumurtlamadan hemen önceki zamanda şeffaflaşmakta ve kayganlaşmaktadır. Yumurta oluşumu ve dolayısıyla döllenmeyi bu verimli salgı ile spermin birleşmesine uygun hale gelmektedir.

Yumurtlama Gününü Hesaplama

13. ve 15. günler arasında oluşması beklenen yumurtlama dönemi, 28 günde bir adet gören kadınlar için geçerli olmaktadır. Genelde yumurtlama döneminin hesaplanması adet dönemi periyodundan 14 çıkarılması yoluyla hesaplanmaktadır. Yani, 30 günde bir adet gören bir kadın için yumurtlama günü 16. gün, 35 günde bir düzenli adet gören bir kadın için yumurtlama günü 21.gün olacaktır. Yukarıda da söylendiği gibi, henüz yumurta büyümesi başlamamış olduğundan, adet kanamasını hemen ardından yumurtlama olması yok denecek kadar az bir ihtimaldir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git