Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir?

Adet Geciktirici İlaçlar Nelerdir?
9 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Bayanlar bazı durumlarda adet geciktirici ilaçlar kullanarak menstruasyon dönemini erteleme çabası içerisine girerler. Progesteron ilaçları olarak gruplandırılan bu ilaçlar sayesinde bazı kimyasalların vücuda etki etmesi sağlanarak adet döngüsünün zamanında gerçekleşmemesi durumu söz onuşu olur. Bir kutu içerisinde genel olarak 20-25 adet ilaç bulunmakta ve bu ilaçlar adet başlangıcından yaklaşık olarak 3 gün önce alınmalıdır. Bu ilaçlar pek çok farklı ilaç grubuna ait olabilmekte ve bu şekilde farklı isimlerle eczanelerde satışa sunulmaktadır.

Bireyin kendi kararları doğrultusunda alabileceği bu ilaçları eczaneden temin edebilmek için herhangi bir reçeteye gerek olmamaktadır. Adet geciktirici ilaçlar sayesinde insanlar özellikle de yaz aylarında tatil dönemine denk gelen regl durumundan kolaylıkla bu ilaçlar sayesinde erteleme ile kurtulabilmektedirler. Peki, adet geciktirici ilaçlar nelerdir? En çok bilinen ilaç primolut ismiyle piyasada yer alan ilaçtır. Adet görmemek adına geciktirici kullanmak için adetten 3 gün önce kullanmaya başlamak ve tekrar adet olabilmek için de 3 gün önceden ilacı kesmek gerekmektedir. Yani ilacı içmeyi bıraktığınızda 3 gün sonra normal adet döngünüz başlayacaktır.

Adet Geciktirici İlaçlarKişi regl döngüsünü ne kadar geciktirmek istiyorsa o kadar ilaç kullanmak zorundadır ve bu durumun haftalarca sürmesi hormonal değişimlere neden olabilmekte ve bireyin vücut fonksiyonlarında yan etkiler ile olumsuzluklar meydana getirebilmektedir. Progesteron tetikleyici olarak işlev yapan bu ilacın kullanım talimatlarında 10 günden daha fazla süre için kullanımının sakıncalı olduğu görülmektedir. Bu nedenle hormonların çalışma prensibini bozmamak adına ilacı 10 günden daha fazla kullanmamak gerekmektedir.

Adet geciktirici ilaçlar nelerdir başlığı altında araştırma yapan bireyler herkes tarafından kullanılan ve yan etkilerinin en aza indirgenmiş olduğu ilaçları kullanmayı tercih ederler. Daha güvenilir buldukları ilaç ise primolut’dur. İlaçlar kendi isteğinizle eczaneden alabileceğiniz ilaçlar olmasına rağmen herhangi bir hormonal düzensizliğe neden olmaması açısından doktor kontrolünde alınması önerilmektedir. Aksi durumlarda âdeti geciktirmek yerine başlamasına neden olabilir yani tetikleyici olma olasılığı da vardır. Bünyeye bağlı olarak hormonal olumsuzluklar yaşatabilir.

Doğum kontrol hapı olarak bilinen ilaçlar ise ay içerisinde her gün iki adet sabah ve akşam olacak şekilde alınan ilaçlardır. Bu ilaçların yan etkileri çok azdır ve kişi kullanmayı bırakmadığı sürece regl olmaz. Hapları kullanmayı bırakmaları durumunda ise iki gün içerisinde kanama tekrar başlayacaktır. Bu ilaçlar adet düzensizliği yaşayan bayanlar için doktor tarafından da önerilmektedirler.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git