Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılır?
9 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Adet geciktirici ilaçlar hormonal düzeninizin normal standartlarında devam etmemesine dayalı bir etki mekanizması oluşturan ve regl döneminin sarkmasını sağlayan ilaçlardır. Bu ilaçlar, piyasada ilaç üreten firmalar tarafından üretilirler ve farklı isimler ile raflardaki yerlerini alırlar. Her ne kadar isimleri farklı olsa da etken maddeleri aynıdır ve hatta dozları da. Bu ilaçlardan uygun olanı kullanarak yan etkilerine dikkat etmek koşulu ile regl döneminizi erteleyebilirsiniz. Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır sorusuna cevap bulabilmek adına ilacını kullanma talimatını doğru ve eksiksiz olarak okumanız gerekmektedir.

Adet geciktirici ilaçlar kullanılırken regl döneminin başlamasından 3 gün önce hapların alınmaya başlanması gerekmektedir. Regl dönemine girildikten ilacın kullanılması durumunda hiçbir etkisi olmayacaktır. Adet döneminde kullanılan bu ilaçlar 10 gün süreden sonra vücut için hormonal düzensizliklere yol açabilirler. Bu nedenle 10 günden fazla kullanımı sakıncalıdır. 10 günden daha uzun süre âdetin geciktirilmesi istendiğinde doğum kontrol haplarının kullanılması gerekmektedir. Progesteron ilaçları ve doğum kontrol hapları arasında kimyasal farklar vardır.

Adet Erteleme İlaçları Nasıl KullanılırAdet geciktirmek için kullanılan bu ilaçlar günde iki defa alınırlar ve bol su ile tüketilmeleri faydalı olmaktadır. İlacın düzenli bir biçimde bir sabah ve bir akşam olacak şekilde alınması uygundur. Kutu içerisinden yaklaşık olarak 20-25 tane ilaç çıkmaktadır. Bunların aksatılması halinde tekrar eski düzene dönecek şekilde alınmaya devam edilmesi gerekmektedir. Örneğin sabah belli bir saatte aldığınız geciktirici ilacın akşam unutmanız durumunda gün içerisinde tekrar alacak şekilde zaman kaybetmeden almanız gerekmektedir. Bu şekilde vücudun hormon tetiklemesinin gecikmesini sağlamış olursunuz.

Eğer unutulan ilacın unutma süresi bir gün kadar aksamışsa regl sürecine girilmiş olacak ve kanama başlayacaktır. Kanamanın başlaması ile birlikte de ilacın etkisi ortadan kalkar. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ilacı kullanmaya devam etmenin bir anlamı olmayacağından ilaç kullanımına son verilmelidir. Adet geciktirici ilaçlar raf ömrüne bağlı olacak şekilde kutuda kalan kısımdan devam edecek şekilde başka bir zaman kullanılabilirler.

Bu ilaçların sık kullanımı hormonlara olumsuz etki yapabilmekte ve bu nedenle çok sık kullanılması uzmanlar tarafından sakıncalı durum olarak nitelendirilmektedir. Genellikle tatil öncesi tercih edilen bu ilaçların kullanımını sona erdirdiğinizde 3 gün içerisinde normal regl düzenine geri dönüş olacak ve kanama başlayacaktır. Adet geciktirici ilaçlar doğum kontrol hapı gibi adet düzenlemek için kullanılmazlar. Kısa süreli kullanımlar için uygun ilaçlardır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git