Adet Düzensizliği ve Tedavi Yöntemleri

Adet Düzensizliği ve Tedavi Yöntemleri
12 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Adet düzensizliği (regl) 21 günden kısa ve de 35 günden fazla süren dönemler anormal olarak değerlendirilir. Adet döneminin çok uzu sürdüğü çok fazla kanamanın olduğu veya iki damla kanama ve lekelenmenin görüldüğü durumlarda mutlaka doktora başvurulması gerekir. Yumurtalık kistleri, hormonal değişiklikler, rahim içini döşeyen tabakanın fazla büyümesi ve de rahim kanseri bu gibi durumlara yol açan sebepler arasında gösterilebilir.

Adet kanamasının az miktarda olması: Adet kanı miktarı zaman içinde yaşla birlikte azalmaya başlar. Doğum kontrol hapları da adet kanamasını önemli ölçülerde azaltan etkenlerin başında gelir. Problemli oluşan kürtajlar sonrası endometriumda yani; rahmin iç tabaka bölgesinde ortaya çıkan yapışıklıklar da az adet görülmesine ileri derecede yapışıklıklarda hiç adet görememeye sebep olabilir. Şüphelenilen zamanlarda, üstüne görme yani gebelikte oluşan kanamayı, adet kanı sanmak yönünden gerekli incelemeler de göz ardı edilmemelidir. Sık sık adet olmada genelde hormonal bozukluktan kaynaklanır.

Adet Düzensizliği (Regl) Tedavi Yöntemleri

Önce sebebi bulmak amacıyla hastanı çok detaylı bir jinekolojik muayeneden geçirildikten sonra tedavi şekline karar verilmelidir. Genç kızlarda ultrason yapılarak, rahimdeki miyomları, yumurtalık kistlerini, organik sorunları dışladıktan sonra hormonlarına bakılır, vajinal smear, ultrason yapılır.

Tümör değerlerine bakılır. Hormonal faktör söz konusu olmakta ise düzeltici tedaviler başlatılır. Kistleri eriten tedaviler de uygulanarak Laparoskopi ile bunları çıkartılır, myomları alınır. Rahim içi boşluğunda yerleşen myomların mutlaka temizlenip çıkarılması gerekir. İlaç tedavisi ile bunları düzeltmek pek mümkün değildir.

Histeroskopi denilen ileri teknoloji sayesinde ile hiç karnı açmadan hiç açık bir cerrahi müdahale bulunulmadan bu tür miyomları çıkarıp adet kanamalarını düzenli hale getirebilmektedir. Her kadının mutlaka yapması gereken ergenlik döneminden itibaren adet takvimini düzenli olarak tutmaktır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git