Adet Ağrısı İçin Bitkiler Önerilir Mi?

Adet Ağrısı İçin Bitkiler Önerilir Mi?
6 Aralık 2015 tarihinde eklendi.

Adet Ağrısı İçin Bitkiler Önerilir Mi?

Adet ağrıları genel olarak belli bir nedenden kaynaklanan ve her adet öncesinde ortaya çıkabilen bir durumdur. Adet kanamaları olurken yaşanan ağrılar; adet döneminde rahimde oluşan kasılmaların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu durum kadınların ağrı yaşaması şeklinde adlandırılır.  Bu kasılmaların nedeni ise, atılarak rahmin yenilenmesini sağlayan kanamanın en az düzeyde olmasını sağlamaktır. Kasılmalar sırasında prostanglandin adlı bir madde salgılanır. Bu maddenin salgılanması bazen çok olabilir ya da kadının alerjik bir tepkisi olarak ortaya çıkabilir bu durumda ağrıya neden olmaktadır.

Bu maddenin salgılanması adet öncesi başlar ve dönemden sonra birkaç gün devam eder bu durum yumurtlama oluşmasına yardımcı bir işlevdir. Nadir görünse de; bazı ağrılar kürtaj, rahim ağzı daralması gibi nedenlerden de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen ayrıca; rahim içerisinde oluşabilecek bazı hastalıkların nedeniyle de ağrılar oluşabilmektedir.

Adet ağrısı bitkilerle geçer mi?

Adet ağrılarını bitkisel tedaviler ya da bitki çayları veya benzeri şeyler içerek geçirmek bir sonuç vermez. Bu durumun ilaçla tedavisi ya da altta yatan nedenlerden dolayı olmasıyla; nedenin iyileştirmesi sayesinde iyileşmesi sağlanmalıdır. Bitkisel ilaçlardan medet umarak; adet sancılarını geçirmeye kalkmak ya da bunun için hekime gitmeden kendiliğinden çözüm aramak yanlıştır. Bu durum gecikmiş bir hastalık oluşmasını daha kötü duruma düşürebilecektir. O nedenle; aşırı ağrıların olması ile mutlaka hekime başvurmak mantıklı olan davranıştır.

Bitkisel çaylar ya da yiyecekler belki psikolojik olarak bir rahatlama sağlayabilir. Adet döneminde yaşanan gerginlik ve stres için bitkilerden medet umabilirsiniz. Ancak; adet ağrılarının ilaçlar dışında geçmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle; bu konuda ihmal etmemeli ve ona göre önlem almalısınız.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git