Adenomyozis Nedir?

Adenomyozis Nedir?
1 Ekim 2015 tarihinde eklendi.

Adenomyozis Nedir?

Üreme döneminin son evreleri olan doğum yapan kadınlarda görülen; rahim içinde bulunan endometrial dokuların; rahimde bulunan kas tabakasına doğru ilerlemesi sonucu ortaya çıkar. Üreme dönemi üzerindeki kadınlarda %10 ile 20 arası görülürken; rahim ameliyatı olanlarda %50 ile 60 oranında görülür.

Adenomyozis ve endometriozis farklı iki hastalıktır bazı kişilerde ikisi birlikte de görülebilmektedir. Hastalığın nedeni pek bilinmese de; menopozdan sonra kaybolmaktadır. Ciddi adenomyozis vakalarında tedavi uygulaması yapılması sağlansa da rahmin alınması kesin çözüm olarak uygulanmaktadır. Bu hastalıkta rahim tamamen büyür; bazı durumlarda bir tarafta oluşur bu da adenomyomadır.

Adenomyozisin belirtileri nelerdir?

Bazı kişilerde hiç belirti olmayabilir ya da çok hafif olarak seyredebilir. Çoğu kişi de belirgin olarak şikâyetler ortaya çıkmaktadır. En sık görülenler;

  • Sürekli ve çok kanma olması
  • Adet boyunca devamlı kramp olması ve yaşın ilerlemesi ile şikâyetlerin artması
  • Karın bölgesinde bıçak saplanması şeklinde ağrı ve krampların adet süresince ciddi boyutta olması
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı olması
  • Adet dönemi haricinde ara kanamaların olması
  • Âdetin pıhtılı kanama yapması
  • Rahim iki veya 3 katı büyüklüğe çıkabilmektedir. Hastaların en önemli şikâyeti; alt kısımda büyüme hissi ve hassaslık olduğu yönündedir.

Adenomyozis kanser olmayan bir rahim hastalığıdır ama aşırı kanma olması sıklıkla zamansız gelmesi hayatı etkileyene bir durumdur. Aniden ne zaman geleceği belli olmayan kanmalar kişinin aktivitelerini ve hayat şeklini etkilemektedir. Aşırı kanama olması anemik rahatsızlığa neden olabilir ve kişiyi depresyona sokabilir.

Adenomyozis neden olur?

Adenomyozisin nedenleri tam olarak bilinmektedir. Bu konuda birkaç teori ortaya atılmıştır. Bazı uzmanlar doğuştan ileri geldiğini bazıları ise; endometrial hücrelerin rahimdeki kas duvarına ilerlemesi şeklinde oluştuğunu düşünmektedirler. Bir başka teori de; doğum sonrası ortaya çıkan iltihaplanma nedeni ile oluştuğu şeklindedir. Östrojene bağımlı olduğu bir durum olarak da düşünülebilmektedir. Menopoz sonrası düzelmesi bu fikri daha çok destekler niteliktedir.

Orta yaşlarda, miyom nedeni ile rahim alınması, sezaryen yapılması ve doğum; adenomyozis oluşmasında risk yaratan faktörlerdir. Genelde 40 ile 50 yaşları arasında ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum östrojen seviyesindeki artış nedeni ile olmasıdır.

Adenomyozis Tedavisi

Bir takım şikâyetler ve yapılan tetkikler sonucu teşhisin konulması miyom belirtileri ile benzerlik taşımasından rahim ameliyatından sonra patolojik olarak konulmaktadır.  Aşırı şiddetli ağrılar ve aşırı kanma olmaması durumunda bazı ilaçlar ile ağrılar azaltılarak tedavi edilebilir. Eğer kişinin yaşı menopoza yakınsa tedaviye veya ameliyata gerek duyulmaz. Antiflamatuar ilaçlar verilerek ağrılar azaltılır.

Bazı durumlarda doğum kontrol hapları, proestoren ilaçları ve GnRH anologları kullanılabilmektedir. Ancak 6 aydan fazlası menopoz etkisi yaratabildiği için önerilmez. Rahim içi sistemlerde geçici olarak tatbik edilebilmektedir. Adenomyozisin kesin çözümü rahmin alınmasıdır. Bu durumda rahmi alınan kişide menopoz sıkıntısı belirtileri görülmez.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git