Adenomiyozis Endometriozis Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Adenomiyozis Endometriozis Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi.

Adenomiyozis endometriozis hastalığının farklı bir seçeneği olarak görülebilir. Aynen endometriyozis hastalığında olduğu gibi rahmin içinde ki tabakadan hücreler olması gerektiği yerden farklı bir yerde bulunmakta ve her adet kanaması döneminde bu bölgede faaliyet göstermektedir. Adenomyoziste rahmin iç tabakası hücreleri rahmin kas tabakası içinde yerleşmişlerdir.

Genellikle birden fazla sayıda doğum yapmış kadınlarda ortaya çıkan bu hastalıkta adenomiyozisin yoğunluğuna göre şekil almak üzere temel iki bulgu rahim kaslarının kasılma işlevlerinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan adet kanaması miktarında artış ve adet kanamasının aynen endometrioziste olduğu gibi ağrılı olmasıdır. Adenomyozis hastalığının kesin teşhisi genellikle rahmin alınması sonrasında patoloji uzmanlarının incelemesiyle bir karara varılır.

Bunun yanında birçok belirti ve bulgulara sahiptir; genellikle orta derece rahim büyümesi yapar, ağrılı adetin en belirgin sebeplerinden biridir, adet miktarında artma görülür, kronik pelvik ağrı olarak adlandırılan ve kullanılan ilaçlar ile geçmeyen devamlı kasık ağrıları görülebilir, nadiren de olsa kısırlıkta görülebilir. Bu hastalığın tanısı oldukça zor konulmaktadır. Hasta şikayetleri ve jinekolojik muayeneyle teşhis konabilir. Ultrasonografi bu hastalığın tanısında çok yardımcı olmamaktadır.

Biopside yardımcı olmamaktadır. Görülme sıklığı 40 yaşının üzerinde ki kadınlarda fazladır. Bu hastalığın ilerlemesi genellikle rahmin tüm kas dokusuna birden çok değişik bölgelerden olmaktadır. Nadiren sadece tek bir alanda rahim kası içinde dokusu gelişebilir. Rahim kası dışında yayıldığı alanda ise rahim bağları özellikle uterosakral ligamanlardır.

Adenomiyozis Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Adenomyozis kansere dönüşme ihtimali oldukça düşük bir hastalık olduğundan adenomyozisten şüphelenilen durumlarda mutlaka ameliyat olmayı gerektiren bir durum oluşmaz ve öncelikle ağrı kesici-iltihap giderici ilaçlarla tedaviye başlanılarak iyi bir sonuç elde edilmeye çalışılır. Belirtilerin çok şiddetli olduğu durumlarda rahimin alınmasıyla şifa sağlanır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git