Açıklanamayan İnfertilite (Nedeni Bilinmeyen Kısırlık) Nedir?

Açıklanamayan İnfertilite (Nedeni Bilinmeyen Kısırlık) Nedir?
9 Aralık 2015 tarihinde eklendi.

Açıklanamayan İnfertilite (Nedeni Bilinmeyen Kısırlık) Nedir?

Gebeliğin oluşmaması ile ortaya çıkabilen kısırlık bazen erkekte bazen ise; kadında sorun olabilmesi nedeniyle görülen bir durumdur. Ancak; hem kadın da hem de erkekte %15 oranında görülebilen bu vaka; hiçbir şekilde kusur olmaması demektir. Bu duruma tıpta ‘’İnfertilite’’ yani nedeni bilinmeyen ve ya açıklanamayan kısırlık adı verilmektedir. Açıklanamayan kısırlık; hücresel bazı bozukluklar nedeni ile ortaya çıkıyor olabilmesi ihtimalini taşımaktadır. Ancak; kesin bulgu yoktur.

Çiftlerde ortaya çıkan bu durum için gereken bütün tahliller ve tetkikler yapılması sonucunda hiçbir kısırlık belirtisi görülmemiştir. Bu durumun neden olduğu yeterli olarak açıklanamayan ve tıbben tam anlamıyla teşhis konulamayan bir kısırlıktır. Ayrıca; laparoskopi yapıldığı halde bu durumun nedeni ortaya çıkarılamamaktadır.

İnfertilite Tedavisi Önerileri

Çiftlerin düzenli olarak gebelik dönemlerini ayarlayarak cinsel ilişkiye girmeleri ve bu konuda süreklilik taşımaları önerilir.

Bu dönemlerde alkol, sigara gibi doğurganlığa etki eden maddelerden uzak durmak ve yaşam tarzı değişikliği sağlanması

Beslenme değişikliği sağlayarak; bu sayede doğurganlık oluşabilmektedir.

Yumurta aşılaması sağlanması ile 3 aylık dönemde gebelik süreci %10 olarak görülebilmektedir.

Özellikle kadının yaşının 35 yaş üzerinde olması ile yumurtlamanın az olması; İnfertilite  2 yıl süreli olmuş ise; 3 ay yumurtlama tedavisi uygulanır. Bu süreçte oluşması sağlanabilir.

Tüp bebek tedavisi uygulaması; artık yumurta oluşması tedavisi yeterli olmadığı ve etkili olmadığı taktirde tek çözüm olarak olması gereken tedavi yöntemidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git