9 Aylık Gebelik

9 Aylık Gebelik
23 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamileliğin hem en zor hem de en heyecanlı dönemi olan 9. ay içerisinde bebeğiniz artık gelişimini neredeyse tamamlamıştır ve organları oluşmaktadır. Bebeğinizin kafa kemikleri doğumun kolaylaşması amacıyla yumuşak ve esnektir. Bebekler bu ay içerisinde genel olarak rahim boyuna ters durmaktadırlar. Bebeğinizin rahat bir şekilde hareket edebileceği alanı kalmadığı için hareketleri oldukça sınırlıdır. Uyuduğu ve uyandık olduğu dönemler bulunmaktadır ve siz bunları rahatlıkla fark edebilirsiniz. 9 aylık gebelik dönemi içerisinde bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 45 – 50 cm civarındadır ve 2700 – 3500 gr arası bir ağırlığa sahiptir. Bebeğiniz giderek daha tombullaşmakta ve derisi daha pembe bir renk almaktadır. Bebeklerin bu dönemde göz renkleri koyu gri olmaktadır ve doğumdan birkaç ay sonra kendi göz renkleri ortaya çıkmaktadır. Bebeğinizin tırnakları da oluşumunu tamamlamıştır ve uzamaya başlamıştır.

9 aylık gebelik döneminde karnınızın altında bir basınç artışı ile birlikte bebeğinizin aşağı doğru indiğini hissedebilirsiniz. Bu dönemde nefes almak ve yemek yemek konusunda kendinizi biraz daha rahat hissetseniz de sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu dönem kadınların kendilerini oldukça iri ve rahatsız hissettikleri bir dönemdir. 9 ayık gebelik döneminde bol bol dinlenerek, kitap okuyabilir, sinemaya gidebilir ve keyifli zaman geçirmeye çalışabilirsiniz. Braxton Hicks adı verilen yalancı kasılmalar artık sıklaşmaya başlamıştır. Eğer 1 saat içerisinde 4’ten fazla kasılma hissederseniz mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Kasılmaların artması doğumun başladığı anlamına gelebilmektedir. Bu dönemde sakarlıklarınız daha da artabilir, iştahınız azalabilir ya da tam tersi artış gösterebilir.

9 Aylık GebelikKabızlık şikayetlerinizde artış meydana gelebilir. Kalçanız ve leğen kemiklerinizde zaman zaman ağrı hissedebilirsiniz. Elleriniz, ayaklarınız kimi zaman yüzünüz şişebilir. 9 aylık gebelik döneminde oturduğunuz yerden kalkmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Bu nedenle düz arkalıklı ya da kollu sandalyeler oturmaya özen göstermeli, kalkarken bir kaza yaşamamak için destek almalısınız. Bacaklarınızdaki varis ve basurda artış yaşanabilir. Aynı zamanda dişeti kanamalarınız devam edebilir, uykuya dalmakta zorluk çekebilir, kendinizi kimi zaman çok yorgun kimi zamanda aşırı enerjik hissedebilirsiniz.

9 aylık gebelik döneminde kan basıncınız ve kilonuz ölçülmeli, idrar tetkikleriniz yapılmalı, el ve ayaklarınız kontrol edilmelidir. Fundus yüksekliği ölçülmeli, fetüsün kalp atışları kontrol edilmeli, karın muayenesi yapılarak bebeğin pozisyonu, geliş şekli ve ölçüleri kontrol edilmelidir. Braxton Hicks kasılmalarının sıklığı ve süresi takip edilmelidir. Rahim ağzındaki gelişmenin takip edilmesi için pelvik muayene yapılmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git