8 Aylık Gebelik

8 Aylık Gebelik
23 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Doğum zamanınıza artık git gide yaklaştığınız hamileliğinizin 8. ayında bebeğiniz her geçen gün büyümektedir ve artık tekmelerini kolay bir şekilde hissedebiliyorsunuzdur. Bebeğiniz, dışarıdaki sesleri duyabilmektedir ve gözleri açıktır. Karanlık ve aydınlığı kolayca ayırt edebilmektedir. Bu arada kemikleri hızla sertleşmeye devam etmektedir. 8 aylık gebelik dönemi, bebeğin amniyo sıvısının en fazla olduğu dönemdir. Cilt rengi artık kırmızıdan pembeye dönmekte ve deri altında yağ tabakası oluşmaktadır. Bu dönemde bebeğinizin bağışıklı sistemi gelişmektedir ve bebeğinizin vücudu kendi antikorlarını üretebilmektedir. Eğer 8 aylık gebelik süresi içerisinde doğum yaparsanız, bebeğiniz gelişimini yeteri kadar sağladığı için hayatını sürdürebilir. Bu dönemde bebeğiniz yaklaşık olarak 40 – 45 cm civarında bir boya ve 2000 – 2500 gr ağırlığa sahiptir.

8 aylık gebelik döneminde rahim kaslarınız basıncı sebebiyle kimi zaman göğsünüzün alt kısmında ağrı hissedebilirsiniz. Bebeğinizin hareketleri oldukça güçlü ve düzenlidir ve artık yeterinde büyüdüğü için rahim içerisindeki alan yeterli olmadığından hareketleri azalmaya başlamıştır. Bu dönemde yalancı doğum sancıları olan Braxton Hicks kasılmaları artış gösterebilmektedir. Karnınız artık iyice büyüdüğü için rahat bir uyuma pozisyonu bulmakta zorlanabilir, nefes darlığı çekebilirsiniz. Bu dönemde genellikle yan yatarak bacakların arasında yastık koymak en ideal uyku pozisyonu sayılmaktadır. Bu pozisyonda ayaklarınızdaki şişlik ineceği ve kan dolaşımınız hızlanacağı için kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. 8 aylık gebelik döneminde bebeğinizin başı artık aşağı inecektir ve siz bu dönemde daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedeceksiniz.

8 Aylık GebelikKendinizi hantal ve halsiz hissedebilir, daha çabuk yorulmaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde hareket etmek yerine bol bol dinlenmeniz önerilmektedir. Dişeti kanamalarınız ve burun akıntılarınız olabildiği gibi vajinal akıntınızda koyulaşma görebilirsiniz. Göğüslerinizden bol miktarda colostrum gelecektir ve ellerinizde, ayaklarınızda, bileklerinizde şişme olacaktır. Bu dönemde sakarlıklar ve dalgınlıklar yaşayabilir, doğum heyecanına kapılarak kendinizi daha gergin ve endişeli hissedebilirsiniz. 8. Ayda artık bebeğinizin doğum öncesi son büyüme atağı gerçekleşecektir bu nedenle kilonuzda bir miktar artış yaşanabilir. 8 aylık gebelik döneminde eğer kan grubunuz RH (-) ise RH titrasyonu için kan testi yapılması gerekmektedir.

8 aylık hamilelik dönemi içerisinde hekiminiz mutlaka kan basıncınızı ve kilonuzu ölçmeli, idrar tetkikleri yapılmalı, el ve ayaklarınız ile bacak muayeneniz yapılmalı, fundus yüksekliği ölçülmeli, fetüsün kalp atışları kontrol edilmelidir. Aynı zamanda karın muayenesi ile bebeğin pozisyon ve ölçüleri incelenmeli, doğum pozisyonuna inip inmediği kontrol edilmelidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git