7 aylık Gebelik

7 aylık Gebelik
23 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamileliğinizin 7. ayında kilonuz artık büyük bir hızla artış göstermektedir. Bu dönem bebeğinizin büyük bir hızla gelişmeye devam ettiği bir dönemdir. Rahminiz bu dönemde göğüs kafesinize yaklaştığı için kimi zaman nefes darlığı çekebilirsiniz. Bebeğinizin hareketleri ise belirginleşmiştir ve artık dışarıdan da görülebilmektedir. 7 aylık gebelik döneminde artık bacaklarınıza kramp girebilir, sırt ağrısı, varis ve basur gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Bu dönemde yüzmek sırt ağrınızı hafifletebilir. Ayrıca dik durmaya çalışmalı ve bacaklarınızı mümkün olduğu kadar dinlendirmelisiniz. Daha önceki aylarda olduğu gibi mide yanması, hazımsızlık gibi şikayetleriniz olabilir ve kabızlık devam edebilir. Ayaklarınızda, ayak bileklerinizde, yüzünüzde, topuklarınızda ve ellerinizde şişme olabilir. Kimi zaman baş dönmesi, halsizlik ve baş ağrıları hissedebilir, beyaz vajinal akıntınızın giderek koyulaştığını fark edebilirsiniz. 7 aylık gebelik döneminde sık sık idrara çıkma isteği duyabilirsiniz ve colostrum adı verilen sıvı göğüslerinizden gelmeye devam edebilir. Angajman adı verilen ve bebeğinizin yavaş yavaş aşağıya doğru indiğini hissetmeye başladığınız durumu yaşayabilirsiniz. 7 aylık gebelik dönemi artık bebeğinizi kollarınıza almaya yaklaştığınız bir dönem olduğu için zaman zaman annelik hakkında endişelenebilir, duygusal iniş ve çıkışlar yaşayabilirsiniz. Bu gibi zamanlarda eşinizle ve yakınlarınızla endişelerinizi paylaşarak rahatlayabilirsiniz. Uyku düzensizliği de bu dönemde annelerin en çok yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Uyuyamadığınız zamanlarda sıcak bir duş alabilir ve sizi rahatlatacak bitki çayları içebilirsiniz.

7 Aylık Gebelik7 aylık gebelik döneminde bebeğinizin cildi kırmızı ve kırışık olmaya devam etmektedir. Beyin ve sinir sistemi hızla gelişmektedir. Bebeğinizin kalp atışlarını, kulağınızı karnınıza yasladığınızda artık hissedebilir, uyuduğu ve uyandığı zamanları anlayabilirsiniz. Kan üretimi artık dalak yerine kemik iliği tarafından yapılmaya başlar. Akciğerleri gaz değişimini sağlayacak bir yeterliliğe sahiptir ve erken doğum yaşanırsa bebeğiniz artık prematüre olarak yoğun bakımda yaşayabilir. 7 aylık gebelik döneminde artık bebeğiniz yaklaşık olarak 35 cm civarında bir boy uzunluğuna ve 1300 – 1500 gr civarında bir ağırlığa sahiptir.

7 aylık gebelik dönemi içerisinde kan basıncınız ve kilonuz ölçülmeli, bebeğinizin kalp atışları ve pozisyonu kontrol edilmelidir. Bu ay içerisinde mutlaka glikoz tolerans testi yapılmalı ve annede gebeliğe bağlı diyabet oluşup oluşmadığı kontrol edilmelidir. 7 aylık dönemde ayrıca anne ile bebeğin RH değerleri farklı ise ve henüz antikor üretimi gerçekleşmemişse an uyuşmazlığı iğnesinin mutlaka yapılması bebek için hayati değer taşımaktadır. 7 aylık dönemde de kasılmalara karşı dikkatli olmanızda ve aralıklarını takip etmenizde fayda bulunmaktadır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git