6 Aylık Gebelik

6 Aylık Gebelik
23 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamileliğinizin 6. ayında da kilo artışlarınız devam edecektir. Bu dönemde 5 – 7 kilo alabilirsiniz. Bu dönemde alınan kilolar genellikle tüm hamilelik döneminizde alacağınız kiloların toplam % 50 – 60’ını oluşturmaktadır. 6 aylık gebelik döneminde aşermeleriniz artabilir. Genellikle iştahınız oldukça açık olacak ve mide bulantılarını nadiren hissedeceksiniz. Aşırı iştah sebebiyle abur cuburlardan ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu yiyecekler mide ekşimesi yaşamanıza sebep olabilir. Hamilelikte sıklıkla karşılaşılan bir durum olan dişeti kanamaları bu ayda da dişlerinizi fırçaladığınızda karşınıza çıkabilmektedir. Hamilelik hormonları dişetlerinizin iltihaplanmasına ve şişmesine sebep olacağı için kanamalar meydana gelebilecektir. Dişlerinizi yavaş ve yumuşak bir şekilde fırçalamaya özen göstermelisiniz. 6 aylık gebelik döneminde gözleriniz ışığa karşı hassaslaşacaktır.

Bu oldukça normal bir durumdur ancak sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz. Rahminiz artık bu dönemde daha yukarı çıktığı için idrar torbanıza baskı yapmayacaktır ve böylece sık idrara çıkma isteğinizde bir azalma olacaktır. Zaman zaman sahte sancılar olarak adlandırılan Braxton Hicks kasılmaları yaşayabilirsiniz. Bu kasılmalar sizi doğuma hazırlamaktadır. Ancak kasılmalar saatte 4 ya da daha fazla olursa bu durumu hekiminize bildirmelisiniz. 6 aylık gebelik artık bebeğinizin tekmelerini karnınızın üst ya da alt kısmında hissedebildiğiniz bir dönemdir. Ayak bileklerinizde, ellerinizde ve yüzünüzde şişme meydana gelebilir. Bu dönemde cinsel dürtüleriniz ise kimi zaman artıp azalabilir.

6 Aylık Gebelik6 aylık gebelik döneminde bebeğinizde ise minyatür bir bebek görünümü oluşmaktadır. Eğer karnınıza bir ışık kaynağı yöneltilirse bebeğiniz başını çevirecektir. Bebeğiniz akciğerlerinden henüz hava almıyor olmasına rağmen bazı solunum hareketleri yapacaktır. Bebeğiniz artık karın muayenesinde hissedilebilecek kadar büyümüştür. Cildi ise hala kırmızı ve kırışıktır. Bebeğin amniyo sıvısı yaklaşık olarak 4 saatte bir kendisini yenilemektedir. Bu sıvı bebeğinizi darbelere karşı korumakta, ısısını düzenlemektedir. Bebeğiniz 6 aylık gebelik döneminde artık yaklaşık olarak 28 – 35 cm civarında bir uzunluğa ve 700 – 900 gr ağırlığa sahiptir.

6 aylık gebelik döneminde annenin kan basıncı ve kilosu ölçülmeli, idrar tetkikleri yapılmalı, karın muayenesi yapılarak bebeğin pozisyonu incelenmelidir. Bu dönemde vücudunuzdaki demir ihtiyacı hamile olmayan kadınlara göre daha fazla olduğu için mutlaka demir içeren besinler tüketmelisiniz. Bu dönemde kasılmalar yaşamanız oldukça normaldir ancak kasılmalarınız sıklığı ve şiddetinde belirli bir süre artış yaşanırsa bu durum erken doğumun başladığına işaret olabilir ve bu durumda mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git