5 Aylık Gebelik

5 Aylık Gebelik
23 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamileliğinizin 5. Ayından itibaren artık her geçen gün kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Bebeğinizin oldukça hızlı büyüdüğü ve iştahınızın arttığı bu dönemde yediklerinize dikkat ederek aşırı kilo almanızı engellemelisiniz. Mümkün olduğu sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. 5 aylık gebelik döneminde göğüsleriniz daha fazla büyümeye ve yumuşamaya başlayacak, toplardamarlar görünecektir. Bu dönemde colostrum adı verilen ilk süt kıvamlı sıvı göğüslerinizden gelebilir. Göğüs ucunuzdaki koyu halkalı alan genişleyecek ve bebeğinizin doğumundan yaklaşık olarak 12 ay sonra küçülmeye başlayacaktır. Rahminiz ise artık iyice büyümüş olacak ve üst sınırı göbek deliğinize kadar uzanmış olacaktır. Rahminiz büyüdüğü için kimi zaman alt karın kısmınızda ağrılar hissedebilirsiniz, bu nedenle paniklemenize gerek yoktur. Bu ağrı büyüyen rahminizi destekleyen kasların ve bağların gerilmesinden kaynaklanmaktadır.

5 aylık gebelik döneminde cildiniz oldukça parlak ve güzel bir görünüm alacağı için kendinizi daha güzel hissetmeye başlayacaksınız. Saçlarınız ise daha ince ve yağlı bir yapıya sahip olabilir. Rahminiz genişlediği için bağırsaklarınıza baskı yapacaktır ve bu nedenle kabızlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Rahminiz aynı zamanda akciğerlerinizi ittiği için nefes darlığı da yaşayabilirsiniz. Bu son derece normaldir. Midenizde ise yanma, hazımsızlık ve şişkinlik olabilir. Sırt ağrıları hissedebilirsiniz. Duygusal iniş çıkışlarınızda azalma olacak fakat unutkanlıklarınız hala devam edecektir. Dişeti kanamaları da 5 aylık gebelik döneminde yaşayabileceğiniz problemler arasındadır.

5 Aylık Gebelik5 aylık gebelik döneminde bebeğiniz ise artık iyice aktif bir duruma gelmiştir ve bol bol tekme atmaktadır. Bu dönemde beyindeki koku, tat, görme ve dokunma özellikleri gelişme göstermektedir. Bebeğiniz artık düzenli aralıklarla uyumaya ve uyanmaya başlamıştır. Göz kapakları tamamen gelişmiştir ancak sürekli olarak kapalıdır. Organları ile birlikte diş kökleri de gelişmeye başlamıştır. Bu dönemde bebeğinize şarkı söyleyebilir, kitap okuyabilirsiniz. Artık sizi duymaya başlamıştır. Araştırmalara göre bebeklerin doğumdan sonra beslenirken, anne karnında okunan kitabı duyduklarında daha hızlı emdikleri gözlemlenmiştir. Bebeğinizin boyutları ise bir önceki aya göre iki katına çıkmıştır. Boyu yaklaşık olarak 20 cm. ağırlığı ise 500 gr. civarındadır.

Bu dönem içerisinde lekelenme şeklinde kanama, bir günden uzun süren kanama, ağrı, kramp ve ateş ile birlikte görülen kanamalarda mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Aynı zamanda şiddetli ve geçmeyen baş ağrıları varsa, baş ağrılarına bulantı, kusma, baş dönmesi de eşlik ediyorsa doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz. Vajinadan sulu akıntı gelmesi konusunda da dikkatli olmalısınız.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git