4 Aylık Gebelik

4 Aylık Gebelik
23 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Bu dönem gebeliğin balayı ayları olarak da bilinmekte ve artık 2. trimester döneme giriş yapılmaktadır. 4 aylık gebelik döneminde artık mide bulantıları ve kumsalar yavaş yavaş azalmakta ve anne adayları kendilerini daha enerjik hissetmektedir. Ancak midede yanma ve ekşime, göğüslerde hassaslık şikayetleri hala devam etmektedir. Yüz ve vücutta gebelik maskesi olarak da adlandırılan kahverengi hamilelik lekeleri belirebilir. Bu lekeler genellikle doğumdan sonra ortadan kaybolduğu için lekelerin görüntünüzü bozacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. 4 aylık gebelik döneminde artık anne adaylarının kilo artışları başlamaktadır.

Kilo artışları ile birlikte çatlak oluşumu da görülebileceği için derinizin esnekliğini sağlayabilmek adına krem, kakao yağı ya da badem yağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu dönemde bacaklardaki toplardamarlar genişleyeceği için varis ve ödem gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda varis çorabı giyebilir ve uzandığınızda bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarı kaldırabilirsiniz. Sık idrara çıkma ve düşük tansiyon sorunları yaşayabilir ve cinsel dürtülerinizin geri geldiğini hissedebilirsiniz. 4 aylık gebelik döneminde anne adayları artık bebeklerinin hareketlerini hissedebilmektedir. Ancak kimi zaman karında yaşanan bağırsak ve gaz hareketleri de bebeğin hareketleri ile karıştırılabilmektedir.

4 Aylık HamilelikBebeğiniz ise bu ayda 9 – 11,5 cm uzunluğunda, yaklaşık olarak da 100 gr. ağırlındadır. Gözleri, burnu ve kulakları artık yerli yerindedir ve karaciğerinden safra sıvısı salgılanmakta, pankreas bezi ise insülin üretmektedir. Bu dönemde ayrıca bebeğinizin refleksleri de gelişme göstermektedir. Kaşlarını çatabilir, gözlerini kısabilir, yüzünü eskitebilir, çişini yapabilir ve baş parmağını emmeye başlayabilir. Bebeklerin 4 aylık gebelik döneminde cinsel organları oluşumunu tamamladığı için yapılacak olan ultrason görüntülemesi ile cinsiyeti belirlenebilir. Bu dönemde ayrıca lanugo adı verilen ve bebeğin vücudunun tamamını kaplayan renksiz küçük tüyler çıkmaktadır. Bu tüyler doğumdan hemen önce dökülmektedir. Bebeğin ensesi uzar, çenesi belirginleşir, parmak izi oluşur, kemikleri ise sertleşmeye ve sağlamlaşmaya başlamaktadır. Tıpkı kemikleri gibi kas gelişimi de güçlenerek devam etmekte, el, kol ve bacak hareketleri daha da artmaktadır. Bebeğinizin boyu artık plasenta ile hemen hemen aynıdır.

16 – 20 haftalık hamilelik döneminde bebeğinizde nöral tüp defekti ve Down Sendromu risk belirlemesi yapılabilmesi için üçlü test yapılmaktadır. Bu dönemde ayrıca artan kan hacmi sebebiyle bebeğinizin ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması için kalbiniz daha hızlı çalışmaktadır. Kan miktarınızda artış yaşanacağı için burun kanaması ya da akıntısı gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git