3 Aylık Gebelik

3 Aylık Gebelik
23 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamileliğin 3. ayında artık kendinizi biraz daha yorgun hissetmeye ve duygusal iniş çıkışlarınızı daha fazla hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu süre içerisinde siz bunlarla uğraşırken bebeğinizin de yüzü, ağzı, dudakları yavaş yavaş belirginleşmeye başlamıştır. 3 aylık gebelik döneminde kadınlar artık rahimlerini, pupik kemikleri üzerinde bir yumru gibi hissedebilmektedirler. Rahim, yumuşak, dolgun ve daha büyüktür. Leğen kemiğini dolduracak bir büyüklüğe sahiptir ve idrar torbasına baskı yapacağı için sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyulmasına sebep olmaktadır. Bu dönemde rahimle birlikte plasenta da genişler, hormon üretiminde artış meydana gelir. Vajinal akıntı beyaz renkte, daha yoğun ve daha kıvamlı bir hale gelir. Halsizlik ve bulantı gibi şikayetleriniz 3 aylık gebelik döneminde de devam edecek, bağırsak hareketleriniz yavaşlayacağı için kabızlık yaşayabilirsiniz. Ayrıca baş dönmeleriniz ve bağ ağrılarınızda da bir artış yaşanabilir.  Bu dönemde bel ve göğüs bölgeniz genişleyeceği için artık kıyafetleriniz dar gelmeye başlayacak ve yüz ve boyun bölgenizde hamilelik lekesi adı verilen lekelenmeler oluşmaya başlayabilecektir. Bu dönemde fiziksel olarak hala hamile gibi görünmeseniz bile sıklıkla duygusal iniş ve çıkışlar yaşamaya devam edeceksiniz.

3 aylık gebelik döneminde anne adaylarının vücutlarındaki değişikliklerin yanı sıra bebekte de büyük bir gelişme söz konusu olmaktadır. Bebeğin yüzü bu dönemde daha fazla insana benzemeye başlar ve eğik olan başı dikleşir. Bu dönemde embriyo artık fetüse dönüşmektedir, organlar ve dokular hemen hemen şekillenmekte, yaşamsal organlar ise tamamen gelişmektedir. 3 aylık gebelik dönemi sonunda organlar artık çalışmaya başlamaktadır. Bebekler bu dönemde artık yutmaya ve tekme atmaya başlar. Dış genital organları gelişir. Kalp atışları stetoskop ile kolayca duyulabilmektedir. Boyu ise 2 katına çıkarak 6 cm civarına ulaşır, ağırlığı ise 15 gr kadardır.

3 aylık Hamilelik3 ayık gebelik döneminde kan basıncınız ve kilonuz ölçülmeli, idrar tetkikleri yapılmalı, el ve ayaklarda oluşabilecek ödem ve varis için kontroller yapılmalıdır. Fundus yani rahmin en yüksek kısmı ölçülmeli ve bebeğin kalp atışları kontrol edilmelidir. Eğer anne adaylarının rahatsız olduğu değişimler söz konusu ile bu değişimlerin kontrolü yapılmalıdır. Anne adayları ağrılı idrara çıkma, idrar yapamama ya da şiddetli kabızlık yaşamaları durumunda mutlaka bir hekime başvurmalıdırlar. Aynı zamanda şiddetli baş ağrıları, bulanık görme, aşırı bulantı ve kusma yaşanan durumlarda da mutlaka önlem amaçlı da olsa hekime başvurulmalıdır. Baş ağrıları ağrı kesici kullanılarak geçirilmeye çalışılmamalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git