2015 Yılı Grip Virüsü

2015 Yılı Grip Virüsü
10 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Grip her yıl dünya genelinde çok fazla kişinin hastalanmasına sebep olmaktadır. Dünya genelinde mevsimsel olarak görülen gripler yaygın olarak her yıl karşımıza çıkmaktadır. Her yıl grip virüsleri bir önceki yıla göre değişiklik göstermekte ve farklı belirtilerle kendisini göstermekte, ilaçlara karşı ise dirençli hale gelmektedir. Özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız grip virüsleri önümüzdeki kış aylarında da ortaya çıkacak ve yine dünya genelinde milyonlarca kişinin hastalanmasına sebep olacak gibi görünüyor. 2015 grip virüsü daha önceki yıllarda olduğu gibi hasta olan kişilerden kolayca bulaşacaktır. Bu nedenle eğer henüz hasta olmadıysanız, grip olan kişilerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya özen göstermelisiniz. Eğer hasta olmaya başladığınızı hissediyorsanız mutlaka evinizde istirahat etmeli, virüsü sağlıklı kişilere bulaştırmamak için kalabalık ortamlarda fazla bulunmamaya özen göstermelisiniz. Hastalığın daha da yayılmasını engellemek için diğer insanlarla sınırlı bir şekilde temas kurmalısınız.

Özellikle aksırma ve öksürme gibi durumlarda ağzınızı mutlaka kağıt mendille kapatmalı, kullandıktan sonra mendili mutlaka çöp kutusuna atmalısınız. Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkamalı, kağıt havlu ile kurulamalı ve kullandıktan sonra kağıt havlunuzu çöpe atmalısınız. Ağız, burun ve gözlerinize elinizle temas etmekten kaçınmalı, temas halinde ise ellerinizi yıkamalısınız. 2015 yılı grip virüsü bulaşıcılığını azaltmak için özellikle toplu taşıma araçları gibi kalabalık ortamlardan çıktıktan sonra ellerinizi su ve sabunla yıkamalı ve dezenfektan kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer risk grubunda bulunuyorsanız mutlaka 2015 yılı grip virüsü için grip aşısı olmalısınız.

2015 Grip HastalığıSağlık çalışanıysanız, 65 yaş ve üzerindeyseniz, yaşlı bakımevi ya a huzurevlerinde kalıyorsanız, astım dahil kronik akciğer ve kalp damar sistemi hastalığınız bulunuyorsa, şeker hastasıysanız, kronik böbrek yetmezliğiniz varsa, kan hastalığınız varsa, bağışıklık sisteminiz baskılandıysa mutlaka grip aşısı olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda 6 ay ve 18 yaş arasında olan ve uzun süre aspirin kullanan kişilerin de 2015 yılı grip virüsü aşısı olması son derece önemlidir.

Ülkemizde grip olan kişilerin antibiyotik kullanmak gibi yanlış bir tedavi yöntemi seçmesi gibi bir durum mevcuttur. Antibiyotikler, grip virüsüne karşı hiçbir etkiye sahip olmadıkları için grip tedavisinde kullanılmamaktadır. Antibiyotikler sadece enfeksiyon tedavilerinde kullanılmaktadır ve grip virüsüne karşı hiçbir etkileri bulunmadığı için grip olduğu halde antibiyotik kullanan kişiler boşu boşuna ilaç kullanmaktadırlar. Gribin en etkin tedavisi yatak istirahatı ve bol meyve sebze tüketmeli, sıvı alımına özen gösterilmelidir.

2015 Yılı Grip Virüsü ile ilgili 2 Soru Soruldu, Sizlerde Alt Kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...
  1. Satı Keskin dedi ki:

    2,5aylık bir bebeğim var ve sanırım benden grip bulaştı, doktor peditus verdi 5gün kullanması için ama , öksürüğü ve hapşuruğu geçmesine rağmen burnu akıntıyla hatta sümükle dolu ,serum fizyolojik ve aspiratör kullanmamıza rağmen nefes alamadığından emmiyor ve uyuyamıyor. Ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

    1. Jinekolog dedi ki:

      Lütfen tekrar doktorunuza başvurup durumu izah ediniz.

Sayfa başına git