İki Yaş Sendromu Nedir?

İki Yaş Sendromu Nedir?
2 Aralık 2016 tarihinde eklendi.

Anneler ve anne adayları son zamanlarda sıklıkla tartışılan iki yaş sendromu nedir? Bununla nasıl başa çıkılır? Öncelikle iki yaş sendromu; iki yaşında olan ya da iki yaşına yaklaşmış, genel olarak 18 aylıktan, 2.5 yaş grubuna ait bebeklerde görülür. Sizler ne kadar bebeğinizi istediğiniz gibi yetiştirmeye çalışsanız da, bu dönemden çocuk sahibi olan ve olacak her ebeveyn mutlaka geçecektir. İki yaş sendromunu sakin ve doğal bir şekilde karşılamalı, çocuğunuzun istediği şekilde,  özgürce davranmasına göz yummalıyız.

Bu dönemde neler yapmalıyız? İlk olarak bu dönem doğal bir süreç olarak kabul edilmeli ve özellikle de anneler tarafından panik yapılmaması gerekir. Bu dönem,  anneleri epey zorlayacak bir dönem olacaktır. Bu yüzden sabırlı olmalısınız. Onu anlamaya çalışın. Hatta ilk zamanlar neye uğradığınızı bile anlamayacaksınız. Birden önüne geleni tekmelemeye,  kırıp dökmeye ve avazı çıktığı kadar bağırıp,  ağlamaya başladığında sizin tepkiniz de onun durumuna doğrudan etki edecektir. Sakince çocuğunuzu kucağınıza alıp, göz teması kurarak ‘’seni anlıyorum’’  diyerek, ya da ne için ağlıyorsa örneğin; saat 22:00 ve çocuğunuz parka gitmek için ortalığı yıkıyor, burada devreye siz giriyorsunuz. Sakin bir şekilde havanın karanlık olduğunu, şimdi giderseniz karanlıktan hiçbir şey göremeyip, düşebileceğinizi anlatmaya çalışın ve onu bulunduğu ortamdan uzaklaştırıp, ilgisini başka şeylere dağıtmaya çalışın.

Çocuklarda iki yaş sendromuİki yaş sendromu nedir? Bu sorumuzun cevabını az önce net bir şekilde belirttik. Peki, iki yaş sendromunda annelere düşen görevler nelerdir?  Öncelikle soğukkanlılığınızı bozmamaya özen göstereceksiniz. Daha sonra karşımızdaki kişinin daha iki yaşında bir bebek olduğunu unutmadan, tepki vereceksiniz. Bu dönem annelerin sinirlerinin en çok yıprandığı dönemdir. O yüzden bağırmayan bir anne olmak için elinizden geldiğince çaba sarf edeceksiniz. Çok bunaldığınız zamanlarda bebeğinizle uğraşmayı bırakın ve derin bir nefes alarak içinizden 10‘a kadar sayın. Ayrıca bu dönemde, yirmi dört saat boyunca bebeğinizle zaman geçirmeniz pek doğru değildir. Ondan kurtulmaya çalışıyormuş gibi,  ya da anneliğinizde sorun varmış gibi algılamayın bu durumu. Günde yarım saat dahi olsa birbirinizden ayrı kalmak ikinizin de sinirlerini düzeltecek, araya giren özlem duygusu ise anlaşımınızı kolaylaştıracaktır.

İki yaş sendromu çocuğunuzun en sevimli ve bir o kadar da hırçın olduğu, hayatı yeni kavramaya çalıştığı bir zaman dilimidir. Onun yanında olup, ebeveyni olarak ona destek olmanız onun sizden isteyeceği en doğal haktır. Sakin bir şekilde hayatı bir de onun gözünden çözmelisiniz.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git