2 Aylık Gebelik

2 Aylık Gebelik
22 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Artık anne adaylarının yavaş yavaş gebelik fikrine alışmaya başladığı ve daha sistemli ve planlı bir şekilde hareket ettiği hamileliğin 2. ayında artık doktorunuz jinekolojik muayene ile gebeliğinizi belirleyebilmektedir. Bu dönemde hormon salgılamalarınızda artış meydana geldiği için göğüslerinizde hassasiyet ve şişlik devam edecek, göğüs uçlarınızda ise koyulaşma başlayacaktır. Mide bulantısı ve kusma isteğiniz ise sizi rahatsız edecek kadar şiddetli bir hal alabilir. Artık rahminiz büyümeye başladığı için kasıklarınızda hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Eğer sancılarla beraber kanamanız olursa, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Büyük bir hızla değişmekte olan hormonlarınız sebebiyle kendinizi duygusal hissetmeye devam edeceksiniz. Bu arada sizin vücudunuzda değişiklikler meydana gelirken, bebeğiniz de büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. 2. ay itibariyle artık doktorunuz vajinal ultrasonografi ile bebeğinizin kalp atışlarını kolayca tespit edebilir ve gebelik kesenizi görebilir. Artık bebeğiniz kolları, bacakları, bazı organları ve sistemleri ile gelişmeye başlamıştır.

2 aylık gebelik döneminde bebeğinizin beyninde ya da omuriliklerinde bir problem olmaması, doğumunuzu normal zamanda gerçekleştirebilmeniz ve bebeğinizin düşük bir kiloda doğmaması için her gün folik asit almaya başlamanız gerekmektedir. Folik asitliği eksikliği sizin de kanama yaşamanıza ya da istenmeyen bir düşüğe sebep olabilmektedir. 2 ayın sonunda bebeğinizin omurilik ve beyninin yerleştiği kanal gelişmektedir. Bu nedenle folik asidin yanı sıra multivitamin de kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Bebeğinizin her gün 1200 gram kalsiyuma ihtiyacı olduğu için beslenmenize büyük bir özen göstermeli ve bol miktarda süt ürünü tüketmelisiniz.

2 Aylık HamilelikBebeğiniz 2 aylık gebelik döneminde aşağı yukarı 2 gr ve 15 mm boyutlarında olduğu için beslenmede size ekstra enerji verecek besinler tüketme ihtiyacı hissetmezsiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu dönemde bebeğinizin kemiklerinin ve iskelet yapısının gelişimi için kalsiyuma ihtiyacı olacağından bol miktarda peynir, süt, yoğurt, ceviz ve kurubaklagil tüketmeye özen göstermelisiniz. 2 aylık gebelik süresinde en büyük problemlerinizden birisi sabah bulantıları. Bulantılar genellikle açlıktan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle sık sık az az beslenerek mide bulantılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Bu dönemde hekiminiz el ve ayaklarınızdaki ödemleri, bacaklarınızdaki varisleri incelemeli kapsamlı bir fiziki muayene yapmalıdır. Leğen kemiğinizin yapısı ve ölçülerine bakılmalı, bunun için pelvik muayene yapılmalıdır. Kan sayımı, kızamık, kızamıkçık ölçümü, frengi için serolojik test ve hepatit B incelemesi yapılmalıdır. İdrar testi yapılarak şeker, protein ve bakteri miktarına bakılmalıdır. Pah smear ve bel soğukluğu kültürü de yapılmalıdır.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git