1 Aylık Gebelik

1 Aylık Gebelik
22 Eylül 2014 tarihinde eklendi.

Hamileliğin ilk ayında genellikle kadınlar hamilelik şüphesi ile doktora başvurmaktadırlar. Hekim, öncelikle ultrason ve muayenesi ve kan testleri ile hem hamilelik olup olmadığını kontrol etmekte hem de bebeğin gelişimini takip etmektedir. Gebeliğin kesinleşmesinden sonra bebeğin kalp atışının olup olmadığı kontrol edilmektedir. Kalp atışları genellikle 5 – 6 hafta civarında görülebilmektedir. Bebek henüz çok küçük olduğu için ilk ayda pek bir değerlendirme yapılamaz, herhangi bir anomali durumu saptanamaz. İlk hamilelik muayenesinde tahmini doğum tarihi hesaplanır, genel fiziki muayene yapılır, eğer annenin gebelik dışında herhangi bir sağlık problemi varsa bunun gebeliğe etkileri değerlendirilir, tam kan tahlili, idrar tahlili, kan uyuşmazlığı için RH antikor taraması, troid testleri, rubella, toxoplazma, Hepatit B ve AIDS testleri yapılmakta annenin sağlık durumu genel bir şekilde değerlendirilmektedir.

Kadınların son adet tarihinden itibaren hesaplanan gebelik süreleri 280 gün yani 40 haftadır. Tahmini olarak doğum tarihi hesaplanırken son adet gününe 7 gün eklenir ve 3 ay geriye gidilir. Yapılan muayenede gebeliğin tam olarak kaç haftalık olduğunun belirlenebilmesi son derece önemlidir. Kimi zaman kadınlar son adet tarihlerini tam olarak bilemezler ve böyle bir durumda ultrason ölçümlerine göre hamilelik haftası hesaplanmaktadır. Gebeliğin ilk haftalarında sabahları ağızda değişik bir tat hissedilir ve sık sık mide bulantıları yaşanır. Bu dönemde hafif bir kanama, göğüslerde ağrı, halsizlik ve sık idrara çıkma gibi belirtiler hissedilebilmektedir.

1 Aylık HamilelikGebelik önce kan tahlilinde, daha sonra idrar tahlilinde en son olarak ise ultrasonda tespit edilebilmektedir. Ultrasonda gebelik kesesi görülmeden kesin olarak rahim içi gebelikten söz edilememektedir. Çok erken gebeliklerde testlerde belli olmasına rağmen ultrasonda henüz görülememektedir.

Hamileliğin ilk ayında kadınlar düşük tehlikesine karşı dikkatli davranmalıdırlar. Bu dönem içerisinde lekelenme şeklinde vajinal kanama, karında çekilme, kasılma ya da kramp, şiddetli baş ağrısı, şiddetli kasık ağrısı, şiddetli bulantı ya da kusma, yüksek ateş, idrar yaparken yanma, idrara çıkamama ya da şiddetli kabızlık gibi sıkıntılarla yaşarlarsa mutlaka bu şikayetleri konusunda doktorlarına bilgi vermelidirler.

1 aylık gebelik kontrolleriniz sırasında hekiminiz mutlaka sizi ilaç kullanımı ve kullanacağınız ilaçların bebeğe zararları üzerinde bilgilendirmelidir. Aynı şekilde sigara ve alkol kullanımının bebeğinizin gelişimi üzerinde olumsuz etkilerinden bahsetmeli, hangi vitaminleri kullanmanız gerektiğini açıklamalıdır. Hekiminiz ile birlikte beslenme sisteminiz üzerinde konuşmalı ve hangi besinlerden kaçınmanız gerektiğini, hangi besinlerden ne kadar sıklıkla tüketmeniz gerektiğini öğrenmeniz önemlidir.

Alt Kısımdan Doktor'a Sor

Alt kısımdan Doktorumuza Sorularınızı Sorabilirsiniz...

Sayfa başına git